Beskidzkie Centrum Onkologii ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: Materiały prasowe28 września 2021 19:47

Beskidzkie Centrum Onkologii Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku Białej zostało ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers. W ośrodku znajdują się 2 rezonanse magnetyczne i 4 tomografy komputerowe Siemens Healthineers wykorzystywane zarówno do celów diagnostycznych, jak i wspomagania radioterapii.

Fot. strona Beskidzkiego Centrum Onkologii Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku Białej
  • W Beskidzkim Centrum Onkologii znajdują się między innymi dwa zaawansowane symulatory do planowania radioterapii - SOMATOM Definition AS oraz najnowocześniejszy SOMATOM go.Sim
  • W szpitalu zainstalowano również najnowocześniejsze aparaty do tomografii komputerowej SOMATOM go.Top
  • W bielskim szpitalu znajdują się również 2 aparaty rezonansu magnetycznego - rezonans MEGNETOM Vida oraz MAGNETOM Aera

Beskidzkie Centrum Onkologii Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku Białej jest jedyną placówką na Podbeskidziu, która specjalizuje się w leczeniu chorób onkologicznych.

Siemens Healthineers partner technologiczny szpitala

- Wykonujemy praktycznie wszystkie badania związane z leczeniem chorób nowotworowych, dlatego staramy się być w technologicznie pierwszej lidze. Aby pacjenci czuli się bezpiecznie. A my też mamy świadomość odpowiedzialności za tę populację. Mamy świadomość, że prawie 800 tys. ludzi nam ufa, w związku z czym musimy wykonywać prace tak, żeby nie przegapić żadnego zagrożenia – powiedział Lech Wędrychowicz, dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii.

Personel szpitala, który na co dzień pracuje z osobami chorymi onkologicznie podkreśla znaczenie dobrej komunikacji z pacjentem. - Stosujemy personalizację leczenia. Staramy się być czujni, mili, empatyczni. Staramy się z pacjentem rozmawiać, trochę go uspokajać. Nastrajać pozytywnie bo tak naprawdę jest to pierwsza zasada. Pacjent musi czuć się bezpiecznie i musi mieć zaufanie do ludzi, którzy się nim zajmują – podkreśla Joanna Szczudło-Chraścina, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

- Jako firma jesteśmy partnerem technologicznym szpitala od samego początku. Dostarczyliśmy tu nasze najbardziej innowacyjne tomografy komputerowe i rezonanse magnetyczne, które zapewniają szybką, dokładną i bezpieczną diagnostykę oraz precyzyjne planowanie terapii. To sprzęt, który dzięki zaawansowanym aplikacjom zapewnia pacjentom najwyższy komfort i bezpieczeństwo w trakcie badania, co odgrywa szczególnie istotną rolę w przypadku pacjentów chorujących onkologicznie – powiedziała Joanna Miłachowska, prezes Siemens Healthineers podczas uroczystego otwarcia nowego budynku szpitala.

Technologie w służbie pacjenta

W Beskidzkim Centrum Onkologii znajdują się między innymi dwa zaawansowane symulatory do planowania radioterapii - SOMATOM Definition AS oraz najnowocześniejszy SOMATOM go.Sim. To bardzo elastyczny, intuicyjny aparat TK, który dzięki zintegrowaniu ruchomych laserów i oprogramowania dostosowanego do planowania leczenia, zwiększa jakość i pewność symulacji minimalizując prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Ponadto wykorzystuje zaawansowane algorytmy oparte na sztucznej inteligencji, automatyczne konturowanie (OAR) oraz doskonały kontrast tkanek miękkich.

W szpitalu zainstalowano również najnowocześniejsze aparaty do tomografii komputerowej SOMATOM go.Top. Aparaty zostały wyposażone między innymi w technologię High Power pozwalającą znacząco ograniczyć napięcie anodowe potrzebne do skanowania; technologię filtra cynowego optymalizującą jakość obrazu na granicy ośrodków tkanka miękka - powietrze oraz technologię detektora Stellar, która zapewnia wysokiej jakości obrazy już przy niskiej dawce promieniowania. Synergia tych trzech rozwiązań pozwala nie tylko znacząco ograniczyć dawkę promieniowania, ale także dawkę środka kontrastującego podawanego pacjentom podczas badania. Co ważne, tomografy te w badaniu niezależnego Stowarzyszenia American Association of Physicists in Medicine zostały wskazane jako liderzy najniższej dawki w screeningu raka płuc.

W trosce o komfort

- Bardzo duży wpływ na komfort pacjenta ma bliskość technika w trakcie badania. Dzięki stosowanym technologiom technik może obsługiwać aparat z tabletu, w związku z czym nie odchodzi daleko od tomografu, może być blisko pacjenta – mówi Paweł Błoński, Dyrektor Sprzedaży Siemens Healthineers. Kolejnym elementem poprawiającym komfort jest średnica otworu gantry. Im większy otwór, tym mniejsze poczucie lęku – dodaje. W przypadku np. SOMATOM go.Sim jest to aż 85 cm. Kolorowy wystrój pracowni wprowadza z kolei pozytywną atmosferę i odciąga uwagę od myśli towarzyszących badaniu.

Diagnostyka obrazowa w innowacyjnym wydaniu

W bielskim szpitalu znajdują się również 2 aparaty rezonansu magnetycznego - rezonans MEGNETOM Vida oraz MAGNETOM Aera. MAGNETOM Vida to pierwszy na świecie aparat rezonansu magnetycznego z technologią BioMatrix, pozwalający na swobodne i niezwykle precyzyjne diagnozowanie pacjentów. Unikalną cechą tego aparatu jest również technologia CoilShim.

- W trakcie badania przy użyciu rezonansu magnetycznego technicy spotykają się często z problemami artefaktów w trakcie badania a dzięki tej technologii mamy możliwość zniwelowania tych niepożądanych efektów i uzyskania jednorodnego obrazu, który jest później łatwiejszy w interpretacji. Aparat jest wyposażony także w unikalną technologię najnowszych cewek do obrazowania, dzięki temu uzyskujemy bardzo precyzyjną diagnozę i wysoką jakość obrazu. Ma to szczególne znaczenie w onkologii – Paweł Błoński, Dyrektor Sprzedaży, Siemens Healthineers.

Zaawansowane oprogramowanie

Dobra diagnostyka to nie tylko dobre parametry urządzenia, ale przede wszystkim jego oprogramowanie. W Beskidzkim Centrum Onkologii dysponujemy oprogramowaniem serwerowym syngo.via, które jest niezwykle wyrafinowanym i dostosowanym do specyfiki szpitala onkologicznego - podkreślił Andrzej Wiórkowski, Kierownik Działu Technicznego.

BCO ośrodkiem referencyjnym

- Szpital stał się ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers. Współpraca przewiduje szkolenia dla środowiska medycznego, demonstracje sprzętu i bardzo ścisłą współpracę naukową przy rozwoju technologii medycznych. Gorąco wierzymy, że współpraca pozwoli na wymianę doświadczeń pomiędzy przemysłem, świadczeniodawcami i wpłynie na poprawę opieki zdrowotnej w naszym kraju – podsumował Marek Witulski, dyrektor branż Diagnostic Imaging i Advanced Therapies Siemens Healthineers.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum