"Banki tlenu" ulokowane u strażaków wspierają szpitale

Autorzy: PAP; JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia17 kwietnia 2021 16:30

W czterech wielkopolskich komendach Państwowej Straży Pożarnej działają "banki tlenu" na potrzeby szpitali walczących z COVID-19. Strażacy wyjeżdżali już z tlenem ok. 20 razy.

"Banki tlenu" ulokowane u strażaków wspierają szpitale
Wielkopolscy strażacy juz 20 razy wyjeżdżali "na pożar" z tlenem medycznym do szpitali. Fot. Shutterstock
  • W wielkopolskich bankach tlenu magazynowanych jest 19,5 tys. litrów tlenu w butlach o pojemności od 10 do 50 litrów
  • Służba strażaków umożliwia dysponowanie medycznym tlenem przez 24 godziny na dobę
  • Do tej pory strażacy z tlenem odsiecz szpitalom covidowym wyjeżdżali już 20 razy

"Banki tlenu" zorganizowano w JRG 4 w Poznaniu oraz w jednostkach w Kaliszu, Lesznie i Czarnkowie. Jak poinformował rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej bryg. Sławomir Brandt, obecnie zmagazynowanych jest w nich łącznie 19,5 tys. litrów tlenu w butlach o pojemności od 10 do 50 litrów.

- Zapasy są uruchamiane w nagłych przypadkach przez koordynatora tlenowego w urzędzie wojewódzkim. Na jego sygnał strażacy alarmowo wyjeżdżają i dostarczają tlen w potrzebne miejsca - wyjaśnia Brandt.

O każdej porze dnia i nocy

Jak dodał, dzięki całodobowej służbie strażaków Państwowej Straży Pożarnej możliwość zadysponowania tlenu medycznego występuje zawsze, o każdej porze dnia i nocy, a wyjazd następuje w bardzo krótkim czasie.

Brandt powiedział, że strażacy z tlenem byli wezwani m.in. pod koniec marca do szpitala tymczasowego w Poznaniu. W tymczasowej placówce na Międzynarodowych Targach Poznańskich nagle zabrakło tlenu dla pacjentów; 12 chorych przewieziono do innej lecznicy.

Czytaj także: Dla pacjentów z COVID-19 i niewydolnością oddechową brak tlenu jest wyrokiem

- Od listopada ub. roku, gdy uruchomione zostały bazy tlenowe, mieliśmy w sumie ok. 20 tego typu interwencji. Dostarczyliśmy w sumie 6,3 tys. litrów tlenu - powiedział.

Tlen medyczny strategicznym narzędziem w walce z COVID-19

Państwowa Straż Pożarna od samego początku pandemii podejmuje szereg działań wspierających walkę z COVID-19. W tym czasie strażacy m.in. tworzyli polowe izby przyjęć, pomagali osobom w kwarantannie oraz odkażali miejsca publiczne. Jednak dostępność jest szczególnie ważna dla szpitali.

Jak mówił Rynkowi Zdrowia Zbigniew Mitukiewicz, dyrektor handlowy spółki Messer Polska, obecne zapotrzebowanie na tlen medyczny jest na poziomie ok. 400 proc. sprzed pandemii. Niemal każdy trafiający do szpitala wymaga tlenoterapii, wielu tej wysokoprzepływowej. Wiele placówek nie jest przygotowanych na tak duże zapotrzebowanie na tlen. Stąd coraz częstsze awarie instalacji. Wtedy rabunek jest w burtach z tlenem.

Jak przekazało Rynkowi Zdrowia biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia, resort prowadzi jest stały monitoring wykorzystywania tlenu. Codziennie spływają aktualne raporty. Na ostatni dzień marca zużycie tlenu na dobę wynosiło w sakli kraju 400 ton tlenu ciekłego kraju, a moce produkcyjne wynosiły 700 ton.

Zdarzają się awarie

„W przypadku wystąpienia problemów z tlenem podejmowane są działania, aby w jak najszybszy sposób uzupełnić niedobory. Do tego celu służą również utworzone w każdym województwie banki tlenu” – przekonuje Ministerstwo Zdrowia
Jak przekonuje dyrektor Mitukiewicz, przed trzecią falą pandemii nikt nigdy nie brał pod uwagę takiego wzrostu zapotrzebowania na tlen medyczny, trudno więc mówić o tym, że jakakolwiek firma może być na to przygotowana.

Najefektywniejszą formą są dostawy tlenu medycznego do szpitali w formie ciekłej. Wiele placówek dokonała montażu zbiorników lub ich wymiany w szpitalach, ale nie wszystkie. Te które nie mają takiej instalacji muszą korzystać z tlenu w butlach.

Jednak dostawy tlenu sprężonego w butlach wymagają odpowiedniej ilości opakowań, ich właściwej rotacji i infrastruktury do ich napełniania. A z tym bywa, że są kłopoty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum