Badania: 90 proc. personelu będzie korzystać z technologii mobilnych przy łóżku pacjenta

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2018 19:47

Firma Zebra Technologies Corporation (NASDAQ: ZBRA) zaprezentowała badanie, z którego wynika, że do 2022 roku 90 procent personelu szpitalnego będzie korzystać z technologii mobilnych przy łóżku pacjenta.

Do 2022 r. 90 proc. personelu będzie korzystać z technologii mobilnych przy łóżku pacjenta. Fot Zebra Technologies

Badanie 2022 Hospital Vision Study firmy Zebra wskazuje na coraz większe zastosowanie w szpitalach z całego świata rozwiązań zapewniających mobilność - takich jak komputery mobilne, tablety, drukarki i bezprzewodowe skanery kodów kreskowych. Spośród wszystkich decydentów biorących udział w badaniu 72 proc. twierdzi, że wykorzystanie urządzeń mobilnych wpływa na poprawę jakości opieki nad pacjentem – oferują one personelowi szpitalnemu dostęp do potrzebnych informacji przy łóżku pacjenta. W efekcie wydłuża się czas, który można poświęcić pacjentom oraz spada liczba popełnianych błędów.

Wymierne korzyści, wynikające z rozwiązań zapewniających mobilność w służbie zdrowia, wpływają na rosnące wykorzystanie technologii mobilnych na każdym etapie opieki nad pacjentem. Według respondentów badania w niemal wszystkich szpitalach szacuje się, że do 2022 roku urządzenia mobilne będą używane przy łóżku pacjenta przez personel pielęgniarski (97 proc.) i lekarzy (98 proc.). W coraz większym zakresie mają być również wykorzystywane przez innych pracowników sektora służby zdrowia - farmaceutów, techników laboratoryjnych, radiologów i specjalistów ratownictwa medycznego.

W badaniu przedstawiono także opinie pacjentów na temat wzrostu wykorzystania rozwiązań zapewniających mobilność w służbie zdrowia. Niemal ośmiu na dziesięciu respondentów pozytywnie odnosi się do wykorzystania urządzeń mobilnych do poprawy poziomu swojej opieki zdrowotnej.

- Rozwiązania zapewniające mobilność w służbie zdrowia stanowią silny trend, który w wielkim stopniu wpływa na poprawę jakości opieki nad pacjentami na całym świecie - mówi Chris Sullivan, Global Healthcare Practice Lead, Zebra Technologies.

Podkreśla, że już sama liczba członków personelu pielęgniarskiego i kierowników ds. IT, którzy wzięli udział w badaniu potwierdza wyraźną tendencję do coraz lepszego wykorzystania rozwiązań mobilnych w służbie zdrowia.

- Otwartość pacjentów wobec idei mobilności oraz ich entuzjastyczne nastawienie świadczy o tym, że mobilność jest w coraz większym stopniu kojarzona przez nich z najlepszymi standardami leczenia - dodaje.

Badania zlecone przez firmę Zebra przeprowadzono w 2017 r. we współpracy z ośrodkami badawczymi (Research Now, Lucid). Koncentrowały się na kierownikach zespołów pielęgniarskich, osobach decyzyjnych ds. IT i pacjentach poddanych niedawnej hospitalizacji. Badanie 2022 Hospital Vision Study firmy Zebra podsumowuje wyniki tych analiz i zestawia odpowiedzi uzyskane od ponad 1500 respondentów ze Stanów Zjednoczonych Am. Płn., Brazylii, Chin, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum