Badacze opracowali inteligentną toaletę służącą do oceny stanu jelit

Autor: MS • Źródło: PAP26 maja 2021 20:27

Naukowcy z Duke University wyposażyli muszlę klozetową w kamerę i sztuczną inteligencję, której zadaniem jest analiza stolca. Pozwala to na ocenę jelit użytkownika toalety.

Badacze opracowali inteligentną toaletę służącą do oceny stanu jelit
Narzędzie sztucznej inteligencji instalowane w toaletach ma pomóc w diagnostyce chorób jelit; Fot: shutterstock
  • Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję do oceny jelit użytkowników toalety
  • To bezcenne dane, które mogą być przydatne dla leczenia takich schorzeń jak nieswoiste zapalenie jelit czy zespół jelita drażliwego
  • Dzięki technologii Smart Toilet można wykryć atak zapalenia jelit. Można też monitorować odpowiedź organizmu na leki czy dietę

Narzędzie sztucznej inteligencji opracowywane na Duke University można dodać do standardowej toalety, aby pomóc w analizie stolca pacjentów i zapewnić gastroenterologom informacje potrzebne do zapewnienia odpowiedniego leczenia.

Sztuczna inteligencja może pomóc w diagnostyce chorób jelit

To bezcenne dane np. dla leczenia takich schorzeń jak nieswoiste zapalenie jelit czy zespół jelita drażliwego.

"Gastroenterolodzy muszą zwykle polegać na podawanego przez pacjentów opisie ich stolca, aby określić przyczynę zaburzeń jelit. Takie informacje są jednak mało miarodajne" - mówi prof. Deborah Fisher, główna autorka badania zaprezentowanego w trakcie Digestive Disease Week 2021.

"Pacjenci zwykle nie pamiętają, jak ich stolec wyglądał, albo jak często mieli ruchy jelit, a to standardowa obserwacja. Technologia Smart Toilet pozwoli nam zbierać długookresowe informacje potrzebne do stawiania trafniejszych diagnoz chronicznych schorzeń jelit" - dodaje specjalistka.

Na przykład dzięki technologii Smart Toilet można wykryć atak zapalenia jelit. Można też monitorować odpowiedź organizmu na leki czy dietę.

System można zamontować w każdej ubikacji

System zamontowany w standardowej muszli klozetowej po spłukaniu wody wykonuje zdjęcie stolca i analizując je. Może np. wykryć krew w stolcu.

W czasie prac nad wynalazkiem badacze wykorzystali ponad 3 tys. zdjęć stolca opisanych przez specjalistów, z pomocą których wyszkolili sztuczną inteligencję.

Wynalazek jest jeszcze udoskonalany. Jego twórcy m.in. wzbogacają go w czujniki biochemiczne, które umożliwią zbieranie szczegółowych danych na temat różnych zaburzeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum