Aż 100 operacji z pomocą robota w niecały rok. Lekarze chcą jeszcze bardziej podkręcić tempo
Specjaliści z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim wykonali już ponad 100 operacji z użyciem robota da Vinci.

- Dzięki robotowi chirurgicznemu urolodzy z gorzowskiej placówki w niecały rok wykonali już ponad 100 operacji prostatektomii radykalnej – najnowocześniejszej metody leczenia raka prostaty
- Jak informuje placówka, wspomniana metoda operacyjna w asyście robota da Vinci przeznaczona jest dla pacjentów z rakiem prostaty bez przerzutów do innych organów
- Lekarze zamierzają „zwiększyć tempo” wykonywania zabiegów z 4 do 6 operacji tygodniowo, aby skrócić kolejkę oczekujących
Robot chirurgiczny w pracy urologów
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim poinformował, że specjaliści z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej wykonali już ponad 100 operacji prostatektomii radykalnej. Jest to nowoczesna metoda leczenia raka prostaty.
- Ta metoda, w porównaniu z innymi, przynosi wiele korzyści pacjentom. Przede wszystkim szybciej wracają do normalnej aktywności, jest mniejsze ryzyko powikłań, mniejsza utrata krwi i znacznie mniejsze dolegliwości bólowe niż po zwykłej operacji – wyjaśnił dr n. med. Piotr Petrasz, kierownik gorzowskiej urologii.
Co ważne, po zabiegu z robotem już w drugiej dobie większość pacjentów opuszcza placówkę.
Korzyści z nowoczesnej metody
Jak wynika z informacji przekazanej przez szpital, rzeczona metoda prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci jest przeznaczona dla pacjentów z rakiem prostaty, ograniczonym do narządu oraz bez przerzutów do innych organów. Operowani mogą być mężczyźni do 75 roku życia.
Specjaliści z gorzowskiej placówki wykonuje tygodniowo 4 tego typu zabiegi z robotem. Jednak chcą oni zwiększyć tę liczbę do 6 zabiegów, aby rocznie wykonywać aż 250 operacji.
- W tej chwili na zabieg trzeba u nas czekać trzy miesiące. Chcemy zwiększać tempo, żeby skrócić kolejkę - wyjaśnił dr Petrasz.
Zespół pracujący za pomocą da Vinci:
- dr Piotr Petrasz,
- lek. Marcin Gałęski (po egzaminie będzie mógł operować samodzielnie),
- lek. Dominika Gajewska (asystuje przy zabiegach).
WIM: Kolejna operacja z robotem Da Vinci w roli głównej
Urodziny robota i zaplecze diagnostyczne
W gorzowskim oddziale urologicznym znajduje się także m.in. najnowocześniejszy system do wykonywania biopsji fuzyjnej stercza – pobierania wycinków z gruczołu prostaty z precyzyjnie określonych obszarów.
- Takie biopsje robimy wyłącznie pacjentom, którzy leczą się u nas i są kandydatami do operacji przy pomocy da Vinci. Inwestujemy w swoich pacjentów, bo to badanie nie jest refundowane z NFZ. Poza naszym szpitalem można je zrobić tylko prywatnie – dodał dr Petrasz.
Już 17 maja minie rok od pierwszej w dziejach gorzowskiego szpitala operacji z zastosowaniem da Vinci – podkreśla placówka. Robot kosztował prawie 10 mln złotych, a jego zakup był możliwy dzięki m.in. wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)