Aż 100 operacji z pomocą robota w niecały rok. Lekarze chcą jeszcze bardziej podkręcić tempo

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia12 maja 2022 16:00

Specjaliści z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim wykonali już ponad 100 operacji z użyciem robota da Vinci.

Aż 100 operacji z pomocą robota w niecały rok. Lekarze chcą jeszcze bardziej podkręcić tempo
Robot da Vinci od ponad roku jest w gorzowskim szpitalu (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Shutterstock
  • Dzięki robotowi chirurgicznemu urolodzy z gorzowskiej placówki w niecały rok wykonali już ponad 100 operacji prostatektomii radykalnej – najnowocześniejszej metody leczenia raka prostaty
  • Jak informuje placówka, wspomniana metoda operacyjna w asyście robota da Vinci przeznaczona jest dla pacjentów z rakiem prostaty bez przerzutów do innych organów
  • Lekarze zamierzają „zwiększyć tempo” wykonywania zabiegów z 4 do 6 operacji tygodniowo, aby skrócić kolejkę oczekujących

Robot chirurgiczny w pracy urologów

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim poinformował, że specjaliści z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej wykonali już ponad 100 operacji prostatektomii radykalnej. Jest to nowoczesna metoda leczenia raka prostaty.

- Ta metoda, w porównaniu z innymi, przynosi wiele korzyści pacjentom. Przede wszystkim szybciej wracają do normalnej aktywności, jest mniejsze ryzyko powikłań, mniejsza utrata krwi i znacznie mniejsze dolegliwości bólowe niż po zwykłej operacji – wyjaśnił dr n. med. Piotr Petrasz, kierownik gorzowskiej urologii.

Co ważne, po zabiegu z robotem już  w drugiej dobie większość pacjentów opuszcza placówkę.

Korzyści z nowoczesnej metody

Jak wynika z informacji przekazanej przez szpital, rzeczona metoda prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci jest przeznaczona dla pacjentów z rakiem prostaty, ograniczonym do narządu oraz bez przerzutów do innych organów. Operowani mogą być mężczyźni do 75 roku życia.

Specjaliści z gorzowskiej placówki wykonuje tygodniowo 4 tego typu zabiegi z robotem. Jednak chcą oni zwiększyć tę liczbę do 6 zabiegów, aby rocznie wykonywać aż 250 operacji.

-  W tej chwili na zabieg trzeba u nas czekać trzy miesiące. Chcemy zwiększać tempo, żeby skrócić kolejkę - wyjaśnił dr Petrasz.

Zespół pracujący za pomocą da Vinci:

  • dr Piotr Petrasz,
  • lek. Marcin Gałęski (po egzaminie będzie mógł operować samodzielnie),
  • lek. Dominika Gajewska (asystuje przy zabiegach).

Urodziny robota i zaplecze diagnostyczne

W gorzowskim oddziale urologicznym znajduje się także m.in. najnowocześniejszy system do wykonywania biopsji fuzyjnej stercza – pobierania wycinków z gruczołu prostaty z precyzyjnie określonych obszarów.

- Takie biopsje robimy wyłącznie pacjentom, którzy leczą się u nas i są kandydatami do operacji przy pomocy da Vinci. Inwestujemy w swoich pacjentów, bo to badanie nie jest refundowane z NFZ. Poza naszym szpitalem można je zrobić tylko prywatnie – dodał dr Petrasz.

Już 17 maja minie rok od pierwszej w dziejach gorzowskiego szpitala operacji z zastosowaniem da Vinci – podkreśla placówka. Robot kosztował prawie 10 mln złotych, a jego zakup był możliwy dzięki m.in. wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum