Awaria w Szpitalu Południowym opanowana. Kraska: Monitorujemy sytuację

Autor: PAP • Źródło: PAP28 października 2021 13:14

Awaria instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym w Warszawie została opanowana - powiedział w czwartek, 28 października wiceminister Waldemar Kraska. Jak dodał sytuacja w lecznicy jest monitorowana.

Awaria w Szpitalu Południowym opanowana. Kraska: Monitorujemy sytuację
Awaryjny transport butli z tlenem medycznym przed siedzibą Szpitala Południowego w Warszawie Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Monitorujemy sytuację w Szpitalu Południowym, awaria została opanowana - powiedział 28 października wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas konferencji prasowej
  • Do usterki instalacji tlenowej w warszawskim szpitalu doszło w środę, 27 października, popołudniu
  • Co istotne szpital jest tak przepełniony, że nie przyjmuje już pacjentów
  • Wiceminister Kraska zapewnił w czwartek, że sytuacja w Warszawie i na Mazowszu, jeśli chodzi o miejsca w szpitalach covidowych, jest pod kontrolą.

Awaria w Szpitalu Południowym opanowana. Kraska: Monitorujemy sytuację

Kraska był w czwartek pytany na briefingu w Warszawie o sytuację w Szpitalu Południowym, gdzie niedawno doszło do awarii instalacji tlenowej i który nie przyjmuje już pacjentów, bo jest przepełniony.

Wiceszef MZ odpowiedział, że do Szpitala Południowego "właściwie nie trafiali warszawiacy, tylko pacjenci z całego województwa mazowieckiego" i w związku z tym szybko się wypełnił. Zauważył, że Warszawa jest miastem, który ma bardzo wysoki stopień wyszczepienia przeciw COVID-19.

- Wczorajsza awaria została już opanowana, wczoraj dostarczyliśmy tam butle z tlenem, żeby ewentualna pomoc dla tych pacjentów została zachowana. W tej chwili monitorujemy sytuację, także zwiększyliśmy liczbę łóżek w szpitalu zakaźnym dla pacjentów z COVID-19, poszerzyliśmy bazę łóżek w szpitalu przy ulicy Szaserów. Także w najbliższych dniach zostanie uruchomiony szpital tymczasowy na lotnisku Okęcie  - powiedział Kraska.

W czwartek do Szpitala Południowego ma być dostarczony trzytonowy zbiornik tlenu

Zapewniał, że Warszawie i na Mazowszu "sytuacja jest pod kontrolą".

"Wczoraj został uruchomiony szpital tymczasowy w Ostrołęce, więc tych miejsc na pewno nie zabraknie" - dodał.

W środę Mazowiecki Urząd Wojewódzki informował, że w czwartek do Szpitala Południowego ma być dostarczony trzytonowy zbiornik tlenu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i dodatkowo 100 butli z tlenem po tym, jak po południu doszło tam do usterki technicznej instalacji tlenowej.

Z inicjatywy wojewody mazowieckiego w środę wieczorem odbył się też sztab kryzysowy w Szpitalu Południowym z władzami placówki i z wiceprezydent Renatą Kaznowską i przedstawicielami Warszawy i służb, m.in. straży pożarnej. Podczas spotkania wojewoda Konstanty Radziwiłł wysłuchał raportu przedstawicieli miasta i szpitala.

Szpital Południowym nadal nie będzie przyjmował nowych chorych

- Placówka planuje przeprowadzić prace modyfikujące instalację tlenową. Aby to zrealizować, potrzebne jest zmniejszenie jej obciążenia. W związku z tym postanowiono, że szpital w dalszym ciągu nie będzie przyjmował nowych chorych, w najbliższych dniach szpital planuje też rutynowe wypisy pacjentów, których stan zdrowia na to pozwala. Zredukowanie obciążenia instalacji, przy wsparciu z dodatkowego zbiornika i butli z tlenem pozwoli na jej modyfikację i dostosowanie do większej liczby pacjentów  - przekazano.

Urząd wojewódzki podkreślał, że dzięki specjalnym bankom tlenu jest przygotowany na szybkie dostarczenie butli do placówek leczniczych. Na Mazowszu są cztery banki tlenu prowadzone przez wojewodę (w Warszawie, Radomiu, Płocku i Ostrołęce). W związku z tym zabezpieczenie w tlen mazowieckich szpitali nie jest zagrożone. Strażacy pracują w bankach tlenu 24 godziny na dobę. Są w stanie szybko dostarczyć butle do każdego szpitala, który zgłosi sytuację kryzysową, jeśli chodzi o zapas tlenu.

We wtorek stołeczny ratusz poinformował PAP, że w Szpitalu Południowym przebywało 194 pacjentów na łóżkach zwykłych i 42 pacjentów na łóżkach respiratorowych.

- W toku konsultacji ze specjalistami ustalono, że taki limit pacjentów powoli zapewnić odpowiednią wydajność sieci tlenowej i bezpieczeństwo pacjentów  - poinformowano.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze