Awaria instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Butle z tlenem dowiezie straż pożarna

Autor: PAP • Źródło: PAP27 października 2021 19:45

W Szpitalu Południowym doszło - jak informował rzecznik Straży Pożarnej - do usterki instalacji tlenowej. Strażacy dostarczą do lecznicy 300 butli z tlenem.

Awaria instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Butle z tlenem dowiezie straż pożarna
Awaryjny transport butli z tlenem medycznym przed siedzibą Szpitala Południowego w Warszawie Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Otrzymaliśmy informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym w Warszawie - poinformował PAP rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.
  • Jak dodał instalacja działa, ale prewencyjnie dostarczonych zostanie 300 butli z tlenem medycznym
  • Chodzi 300 butli 40-litrowych. "W razie braku tlenu wystarczy to na zasilenie instalacji na 24 godziny" - zaznaczył rzecznik mazowieckiej PSP 

Usterka instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Butle z tlenem dowiezie straż

Jak przekazał rzecznik mazowieckiej PSP informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym strażacy otrzymali w środę po godzinie 17.

- Instalacja działa, ale prewencyjnie są dostarczane z czterech tzw. +banków tlenu+ działających w PSP butle z tlenem medycznym - podkreślił bryg. Karol Kierzkowski.

Wskazał, że chodzi 300 butli 40-litrowych.

- W razie braku tlenu wystarczy to na zasilenie instalacji na 24 godziny - zaznaczył.

Przypomniał, że butle te stanowią zapas tlenu medycznego na potrzeby szpitali do wykorzystania w walce z wirusem SARS-CoV-2.

Jako pierwszy o usterce poinformował portal tvnwarszawa.pl.

"Sytuacja w Szpitalu Południowym jest dynamiczna"

Rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk w rozmowie portalem poinformowała, że sytuacja w Szpitalu Południowym jest "dynamiczna". "W szpitalu był problem z tlenem i może on postępować" - powiedziała dla portal tvnwarszawa.pl Beuth-Lutyk.

W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował o wstrzymaniu przez Szpital Południowy przyjęć nowych pacjentów. Jak tłumaczył urząd, wysoka liczba przebywających w szpitalu pacjentów, z których część wymaga podłączenia do respiratorów, generuje ogromny jednoczesny pobór tlenu, co skutkuje przekroczeniem wydajności instalacji, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki.

We wtorek w Szpitalu Południowym było ponad 230 pacjentów

We wtorek stołeczny ratusz poinformował PAP, że obecnie w Szpitalu Południowym przebywa 194 pacjentów na łóżkach zwykłych oraz 42 pacjentów na łóżkach respiratorowych.

- W toku konsultacji ze specjalistami ustalono, że taki limit pacjentów powoli zapewnić odpowiednią wydajność sieci tlenowej i bezpieczeństwo pacjentów - poinformowano.

Ratusz zwrócił uwagę, że Szpital Południowy "był projektowany i budowany jako wielospecjalistyczna placówka, gdzie planowano uruchomić m.in. oddziały ginekologiczno-położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym, a więc oddziały niewymagające tlenoterapii".

Jednocześnie wskazano, że sytuacja w Szpitalu Południowym nie spowodowała potrzeby zamknięcia punktu szczepień przeciw COVID-19, który funkcjonuje w placówce. "Doraźne wstrzymanie przyjmowania pacjentów z COVID do placówki nie ma wpływu na działanie punktu szczepień" - poinformowano

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze