Aparatura za 1, 4 mln zł w instytucie onkologii. To duodenoskop, nowe aparaty USG i RTG

Autor: • Źródło: PAP05 stycznia 2023 11:41

Nowy duodenoskop, czyli urządzenie do gastroskopii, a także przejezdny przyłóżkowy aparat RTG i aparat USG kupił Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie za ponad 1,4 mln zł z dotacji państwowej – poinformowała w czwartek placówka.

Aparatura za 1, 4 mln zł w instytucie onkologii. To duodenoskop, nowe aparaty USG i RTG
Nowy sprzęt trafił do NIO w Krakowie. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
  • Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie zakupił dla pacjentów onkologicznych nowy sprzęt
  • To duodenoskop, cyfrowy przejezdny, przyłóżkowy aparat RTG oraz aparat USG
  • Zakup sprzętu o łącznej wartości ponad 1 mln 400 tys. zł. był możliwy dzięki dotacji celowej z budżetu państwa na zakupy inwestycyjne

Aparatura do skutecznej diagnostyki

- Inwestycja w postaci duodenoskopu, czyli giętkiego endoskopu, ma pomóc szczególnie pacjentom z nowotworami tzw. pola trzustkowo-dwunastniczego. Nowotwory tej okolicy stanowią trudny problem diagnostyczno-leczniczy. Skuteczna diagnostyka umożliwia wykrywanie choroby nowotworowej we wczesnym stadium - skomentował prof. Stanisław Kłęk, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej w krakowskim instytucie.

Z kolei nowoczesny, cyfrowy, przejezdny, przyłóżkowy aparat RTG ma pomóc szczególnie pacjentom, którzy są w stanie ciężkim, po zabiegach chirurgicznych, a ich stan zdrowia pozwala wyłącznie na przebywanie w pozycji leżącej. Pacjenci mogą skorzystać z przyłóżkowej diagnostyki RTG na sali operacyjnej i na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Także aparat USG ma nowoczesne oprogramowanie i głowice do oceny piersi, tarczycy, węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej i tkanek miękkich. Urządzenie jest wyposażone dodatkowo w nakładki biopsyjne, które pozwalają na pobranie materiału z jamy brzusznej.

- Badanie USG jest badaniem wykonywanym szybko i bezboleśnie, pozwalającym wykryć chorobę nowotworową, wstępnie ocenić jej zaawansowanie i wykonać biopsję - przekazała Joanna Anioł, kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie rocznie hospitalizuje ok. 9 tys. osób i udziela blisko 100 tys. porad.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum