Akcyza przy zakupie karetek - dlaczego służby są nierówno traktowane?

Autor: Grzegorz Wasilewski/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2012 15:43

- Nielogiczne wydaje się utrzymywanie akcyzy dla pojazdów ze sprzętem medycznym, podczas gdy zwolnione z niej są samochody policji i straży pożarnej - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Grzegorz Wasilewski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży, podkreślając, że pogotowie finansowane jest z budżetu państwa, tak samo jak wspomniane służby.

Akcyza przy zakupie karetek - dlaczego służby są nierówno traktowane?

Służby celne zaczęły doliczać do ceny ambulansów akcyzę, co podnosi cenę samochodu. Taka interpretacja prawa może spowodować, że stacje pogotowia ratunkowego, ze względu na wzrost kosztów zakupu, będą rzadziej niż dotąd wymieniać wyeksploatowane karetki na nowe.

- Akcyza weszła w życie już w 2007 r. Wówczas ambulanse medyczne wyłączono z klauzuli dotyczącej pojazdów specjalistycznych. Problem był mniej widoczny, gdy jeszcze kilka lat temu do dyspozycji mieliśmy środki z programów unijnych. Wówczas UE pokrywała 85 proc. ceny, dodatkowo 10 proc. zapewniał urząd marszałkowski, zatem nasz wkład wynosił zaledwie 5 proc.

W tej chwili nie funkcjonuje żaden program dofinansowania, mimo że miał ruszyć. Stacje pogotowia muszą więc kupować karetki całkowicie z własnych funduszy.

Koszt akcyzy za jeden pojazd, kupowany średnio w cenie 130 tys. zł, sięga 30-40 tys. zł. Dla naszej stacji, przy planach zakupu trzech karetek w tym roku, to spory wydatek.

Problem polega głównie na tym, że nielogiczne wydaje się utrzymywanie akcyzy dla pojazdów ze sprzętem medycznym, podczas gdy zwolnione z niej są samochody policji i straży pożarnej. Zgodnie z tą zasadą, kompleksowo wyposażony ambulans jest najwyraźniej samochodem wykorzystywanym do... celów zarobkowych.

Rozumiemy potrzebę tego podatku. Ale pogotowie finansowane jest z budżetu państwa, tak samo jak pozostałe służby. Dlaczego więc mamy płacić akcyzę, a one nie?

W sprawie zwolnienia z akcyzy występował do ministerstwa finansów Związek Zawodowy Ratownictwa Medycznego. Podobny wniosek wystosowali sami dostawcy ambulansów, ale do tej pory działania te nie przyniosły żadnego efektu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum