Agencja Rezerw Materiałowych "u progu epidemii" sprzedała 30 tysięcy masek

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 11:43

Agencja Rezerw Materiałowych półtora miesiąca temu, "u progu epidemii", sprzedała po 10 złotych za sztukę 30 tysięcy profesjonalnych, pełnotwarzowych masek. Równolegle ogłaszano przetarg na zakup nowych masek.

ARM sprzedawała maski, bo kończył się im resurs Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Archiwalne ogłoszenie o przetargu z lutego na sprzedaż niemal 63 tysięcy pełnotwarzowych masek, nadal można odnaleźć na stronie internetowej Agencji Rezerw Materiałowych - informuje tvn24.pl.

Urzędnicy zaproponowali cenę 10 złotych za "pełnotwarzową maskę neoprenową Panoramasque".

Mimo, że było już wiadomo o zagrożeniu koronawirusem, ARM sprzedawała maski, bo kończył się im resurs, czyli okres, gdy spełniały swoją rolę. Żeby go przedłużyć, należało zapłacić za to francuskiemu producentowi. Tymczasem - jak poinformowała poniedziałkowa (6 kwietnia) "Rzeczpospolita", Francuzi mieli zażądać za przegląd trzy miliony złotych.

Jak pisze tvn24.pl, ARM udało się znaleźć kupców na ponad 30 tysięcy masek. Portal podaje, że z nieoficjalnych rozmów z pracownikami ARM wynika, że "kupiły je obrotne, prywatne firmy, przynajmniej kilkanaście różnych", a "dziś można znaleźć w internecie oferty sprzedaży jednej takiej maski za ponad 400 złotych". 

W magazynach pozostało około 24 tysięcy sztuk. Nie są one jednak pełnowartościowe, gdyż nie mają przeglądu producenta - mogą być więc używane wyłącznie na odpowiedzialność kupującego. Ponad 5 tysięcy sztuk z tych zapasów trafiło do Chin, jako rządowa pomoc. 

W 2017 roku NIK ujawniła, że największym zakupem dokonanym przez ARM za niemal 150 mln zł był węgiel z polskich kopalń. "To niemal połowa pieniędzy, którymi dysponowali. Wydawało nam się mało sensowne, by kupować węgiel jako rezerwę strategiczną w Polsce, gdzie tyle się go produkuje" – komentował jeden z inspektorów NIK.

Więcej: tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum