7 mld zł na nowe łóżka na geriatrii i inwestycje na SOR-ach. Rząd przyjął program modernizacji szpitali

Autor: Justyna Przybytek-Pawlik • Źródło: Rynek Zdrowia, PAP16 sierpnia 2022 16:35

16 sierpnia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych. Niespełna 7 mld zł z Funduszu Medycznego zostanie przeznaczonych m.in. inwestycje na oddziałach geriatrycznych i opieki długoterminowej oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych.

7 mld zł na nowe łóżka na geriatrii i inwestycje na SOR-ach. Rząd przyjął program modernizacji szpitali
7 mld zł na nowe łóżka na geriatrii i inwestycje na SOR-ach. Rząd przyjął program modernizacji Fot. Shutterstock
 • Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, 16 sierpnia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych 
 • Program, realizowany od 2022 do 2029 roku, będzie finansowany z Funduszu Medycznego. Ma poprawić jakość i dostępność świadczeń przez inwestycje w infrastrukturę podmiotów leczniczych
 • Inicjatywa ma wspierać rozwój oddziałów geriatrycznych i opieki długoterminowej, wymianę łóżek szpitalnych oraz sprzętu, a także inwestycje w infrastrukturę ratownictwa medycznego
 • W ramach opieki długoterminowej baza łóżkowa zwiększona zostanie o 15 tys. dodatkowych łóżek, a na oddziałach geriatrycznych o 1000 łóżek
 • Ponadto zmodernizowane i doposażone w sprzęt medyczny zostaną 177 placówki udzielające opieki długoterminowej oraz 60 udzielających świadczeń z zakresu geriatrii.

7 mld zł na nowe łóżka na geriatrii i inwestycje na SOR-ach. Rząd przyjął program modernizacji

Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych” opublikowano w Rządowym Centrum Legislacji w lutym tego roku, w lipcu podsumowano konsultacje, a 16 sierpnia dokument został zaakceptowany przez Radę Ministrów.

Program będzie finansowany z Funduszu Medycznego, a jego budżet wyniesie 6 767 mln zł. Czas realizacji projektów wyznaczono na lata 2022 - 2029.

- Celem jest poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej oraz bezpieczeństwa udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez inwestycje w infrastrukturę podmiotów leczniczych – czytamy w projekcie.

O dofinansowanie w ramach programu będą mogły ubiegać się podmioty lecznicze i placówki udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Pieniądze będzie można przeznaczyć na inwestycje w trzech obszarach:

 • Inwestycje ukierunkowane na podmioty lecznicze udzielające świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie geriatrii i opieki długoterminowej w warunkach stacjonarnych przez:
 1. rozwój bazy łóżkowej w zakresie przekształcenia istniejących nieefektywnych łóżek w łóżka opieki geriatrycznej i opieki długoterminowej oraz tworzenie nowych miejsc opieki,
 2. modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych, w tym przeprowadzenie niezbędnych robót budowlanych w celu dostosowania do aktualnych potrzeb i wymogów technicznych, a także dostosowania tej infrastruktury do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami,
 3. doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną oraz niezbędne wyposażenie;
 • Inwestycje skierowane do podmiotów leczniczych udzielających całodobowych, stacjonarnych świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego przez wymianę zużytych łóżek szpitalnych;
 • Inwestycje w infrastrukturę ratownictwa medycznego przez:
 1. zakup ambulansów wraz z wyposażeniem dla Zespołów Ratownictwa Medycznego,
 2. modernizację Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) wraz z wymianą sprzętu,
 3. utworzenie na terenie województwa śląskiego nowych SOR lub przekształcanie istniejących struktur izb przyjęć w SOR,
 4. budowę i dostosowanie lądowisk przyszpitalnych do obecnych wymagań,
 5. modernizację i doposażenie w niezbędny sprzęt medyczny funkcjonujących obecnie centrów urazowych, jak i planowanych do utworzenia w trakcie realizacji Programu,
 6. zakup śmigłowców na potrzeby Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,
 7. modernizację i doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,
 8. modernizację i doposażenie infrastruktury śmigłowcowej oraz zaplecza szkoleniowego lotniczych Zespołów Ratownictwa Medycznego.

16 tys. nowych łózek na geriatrii i w opiece długoterminowej

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, podkreślono, że w ramach opieki długoterminowej baza łóżkowa zwiększona zostanie o 15 tys. dodatkowych łóżek, a na oddziałach  geriatrycznych o 1000 łóżek. 

Ponadto zmodernizowane i doposażone w sprzęt medyczny zostaną 177 placówki udzielające opieki długoterminowej oraz 60 udzielających świadczeń z zakresu geriatrii.

Ministerstwo Zdrowia, które przedłożyło uchwałę w sprawie programu podnosi, że zapewni on finansowanie pilnych działań, które mają na celu modernizację infrastruktury budowlanej oraz systematyczne uzupełnianie i wymianę zużytej oraz wyeksploatowanej bazy sprzętowej podmiotów leczniczych.

Poza tym ma się przyczynić - jak akcentuje MZ - do zwiększenia dostępności i podniesienia jakości świadczonych usług medycznych, a także poprawę komfortu pacjentów.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum