18 pacjentów odzyskało słuch po zabiegach w Szpitalu Klinicznym. Wśród nich dzieci niesłyszące od urodzenia

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia08 grudnia 2022 12:00

18 zabiegów wszczepienia implantów ślimakowych wykonano w tym roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. - Wśród zoperowanych przez nasz zespół były dzieci, które nie słyszały od urodzenia, ale też dorośli, którzy utracili słuch, a dzięki operacji go odzyskali - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski.

18 pacjentów odzyskało słuch po zabiegach w Szpitalu Klinicznym. Wśród nich dzieci niesłyszące od urodzenia
Zdjęcie z operacji wszczepienia implantu ślimakowego. Fot. USK w Opolu
  • W USK w Opolu wykonano łącznie 18 zabiegów wszczepienia implantów ślimakowych
  • Wśród zoperowanych pacjentów znalazły się dzieci niesłyszące od urodzenia oraz dorośli, którzy utracili słuch
  • - Większość z wykonanych przez nas w tym roku procedur dotyczyła dzieci. W poniedziałek 5 grudnia przeprowadziliśmy 18 w tym roku zabieg, a w planach mamy jeszcze co najmniej jeden - wyjasnił prof. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału i Kliniki Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu

18 pacjentów odzyskało słuch po zabiegach w Szpitalu Klinicznym w Opolu

- Wśród zoperowanych przez nasz zespół były dzieci, które nie słyszały od urodzenia, ale też dorośli, którzy utracili słuch, a dzięki operacji go odzyskali - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału i Kliniki Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Pierwszą w województwie opolskim operację wszczepienia implantu ślimakowego wykonano w lutym br. u niespełna 3-letniego wówczas chłopca. Obecnie ten pacjent jest już po zabiegu wszczepienia implantu w drugim uchu. Jeden z ostatnio zoperowanych przez opolski zespół pacjentów to 42-letni mężczyzna, który stracił słuch z powodu przewlekłej choroby. Implant wszczepiono też seniorowi dobiegającemu 80 lat.

- Większość z wykonanych przez nas w tym roku procedur dotyczyła dzieci. W poniedziałek 5 grudnia przeprowadziliśmy 18. w tym roku zabieg, a w planach mamy jeszcze co najmniej jeden. Wszyscy dotychczas zoperowani pacjenci się rehabilitują pod opieką specjalistów i obserwujemy u nich korzystny i dość szybki progres odzyskiwania możliwości komunikowania się w przypadku dorosłych oraz rozwoju rozumienia mowy i samej mowy u dzieci - opisuje prof. Krzysztof Morawski.

I wyjaśnia, że wskazaniem do takich zabiegów są głęboki niedosłuch i głuchota od urodzenia lub nabyte wtórnie - spowodowane chorobami, urazami lub zmianami wynikającymi z procesu starzenia się.

- Wszczepienie implantu u dorosłych pozwala im na utrzymanie aktywności społecznej. Z kolei dzieci, dzięki implantowi, mają szanse na prawidłowy rozwój ogólny, korzystanie z opieki i edukacji w masowych przedszkolach i szkołach, uprawianie większości sportów, także wodnych, podjęcie pracy w większości zawodów. Takie operacje wykonuje się nawet przed ukończeniem 1 roku życia, dzięki czemu możliwe jest szybkie rozpoczęcie procesu nauki stymulacji rozumienia i nauki mowy – tłumaczy opolski otolaryngolog.

Wszczepiony u małego dziecka implant nie wymaga wymiany nawet przez 20 lat, bo ślimak rośnie w nieznacznym stopniu, a umieszczona wewnątrz ucha elektroda jest odpowiednio długa, zwinięta i rozprostowuje się wraz z dorastaniem pacjenta.

Na zdjęciu z briefingu prasowego (od lewej): dyrektor ds. lecznictwa USKw Opolu dr n. med. Andrzej Kucharski, inż. Aleksandra Walczak z USK, kierownik Oddziału i Kliniki Otolaryngologii prof. dr. hab. n. med. Krzysztof Morawski, pani Magdalena, żona pacjenta i pacjent panWiesław, naczelnik Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej OOW NFZRenata Kuczek.
Na zdjęciu z briefingu prasowego (od lewej): dyrektor ds. lecznictwa USKw Opolu dr n. med. Andrzej Kucharski, inż. Aleksandra Walczak z USK, kierownik Oddziału i Kliniki Otolaryngologii prof. dr. hab. n. med. Krzysztof Morawski, pani Magdalena, żona pacjenta i pacjent panWiesław, naczelnik Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej OOW NFZRenata Kuczek.

Na czym polega operacja wszczepienia implantów?

- Operacje wszczepienia implantów ślimakowych polegają na wykonaniu dojścia do ślimaka, bez naruszenia przewodu słuchowego zewnętrznego, błony bębenkowej i kosteczek słuchowych, a następnie umiejscowieniu elektrody implantu w jamie bębenkowej. Przy prawidłowym gojeniu się, pacjent jest w 2-3 dniu po operacji wypisywany do domu. Wraca do nas najpierw na zdjęcie szwów, a następnie - około miesiąc po zabiegu - na założenie części zewnętrznej implantu i uruchomienie procesora mowy, przez co dochodzi do stymulacji drogi słuchowej. Kolejny etap to rehabilitacja pod okiem specjalisty - objaśnia prof. Morawski.

- Cieszy nas, że dzięki pozyskaniu takich specjalistów, jak profesor Krzysztof Morawski możemy w szpitalu uniwersyteckim realizować procedury medyczne wcześniej niedostępne w regionie dla mieszkańców województwa opolskiego – komentuje dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa USK w Opolu.

- Nie byłoby to możliwe bez finansowego wsparcia Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Za zrozumienie tych i innych naszych potrzeb, wynikających z rozwoju i specjalizowania się szpitala, serdecznie dyrekcji funduszu dziękujemy – podkreśla dyrektor Kucharski.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum