15 minut i po wszystkim. Szpital zaoferował nowoczesną terapię
Zakład Radioterapii SPSK1 w Lublinie stosuje nowoczesną metodę dozymetrii in vivo, dzięki czemu może dostosować terapię tak, by była ona najbardziej precyzyjna i bezpieczna dla pacjenta.

- W Zakładzie Radioterapii SPSK1 w Lublinie wdrażana jest nowoczesna metoda dozymetrii in vivo
- Taką metodą można najlepiej i w najbardziej zaawansowany sposób dobrać dawkę promieniowania do konkretnego przypadku
- Weryfikować w ten sposób dawkę promieniowania może tylko kilka ośrodków w Polsce
Nowoczesna radioterapia w lubelskim szpitalu
Jak poinformowało Radio Lublin, Zakład Radioterapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie wdraża nowoczesną metodę dozymetrii in vivo, która - dzięki rozwiązaniu od firmy Dosisoft - pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo i precyzyjność terapii.
Akcelerator wykorzystywany przez SPSK1 generuje lecznicze promieniowanie, ale jest wspomagany przez dodatkowe urządzenie, dzięki czemu cały proces jest bezpieczny, skuteczny i przyjazny dla pacjenta, co na łamach serwisu Radia Lublin podkreślił kierownik zespołu techników elektroradiologii w Zakładzie Radioterapii SPSK1 w Lublinie Artur Dzikowski.
Wyjaśnił, że "akcelerator musi być wyposażony w kolimator wielolistkowy, którego zadaniem jest zmniejszanie obszaru napromieniania, dopasowanie kształtu pola napromieniania do wielkości guza".
- Po przeciwnej stronie wiązki promieniowania znajduje się portal iView, za którego pomocą możemy wykonywać zdjęcia weryfikujące prawidłowość napromieniania. Możemy również wykonywać dozymetrię in vivo - dodał. Zaznaczył, że cały proces - od wejścia pacjenta do maszyny - trwa zaledwie 15 minut.
Szkolenia z tej nowoczesnej metody prowadzi francuski Dosisoft. Przedstawicielka firmy poinformowała w rozmowie z Radiem Lublin, że seans radioterapii, który jest integralną częścią całego procesu leczniczego, następuje weryfikacja rzeczywistej dawki promieni, jaką otrzymał pacjent - czy to właśnie tę dawkę przepisał mu lekarz. - Analizując obrazy zebrane w czasie jednego seansu, rekonstruujemy w pacjencie dawkę i porównujemy ją z tym, co zostało wysłane z programu planowania leczenia - tłumaczyła.
Wszystko po to, by lepiej służyć pacjentowi
Jak powiedziała Radiu Lublin kierownik Zakładu Radioterapii SPSK1 w Lublinie, dr n. med. Aleksandra Kozłowska, cały zespół stara się podnosić kwalifikacje i wdrażać najlepsze technologie i procedury - po to, by służyć pacjentowi onkologicznemu jak najlepiej i tak, by terapia była możliwie najbardziej precyzyjna. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy pacjenci boją się poddać działaniu promieni.
Zakład Radioterapii SPSK1 przy ul. Radziwiłłowskiej 13 w Lublinie kwalifikuje pacjentów do terapii codziennie w Poradni Onkologicznej w Gabinecie Radioterapii w godzinach 8-14. Placówka nie wymaga skierowania, ale pacjentowi przyda się dokumentacja dotychczasowego leczenia i diagnostyki. Czas oczekiwania na wizytę i rozpoczęcie terapii wynosi kilka dni.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)