×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

15 minut i po wszystkim. Szpital zaoferował nowoczesną terapię

Autor: oprac. KK • Źródło: Radio Lublin/Rynek Zdrowia25 maja 2022 11:30Aktualizacja: 27 maja 2022 06:52

Zakład Radioterapii SPSK1 w Lublinie stosuje nowoczesną metodę dozymetrii in vivo, dzięki czemu może dostosować terapię tak, by była ona najbardziej precyzyjna i bezpieczna dla pacjenta.

15 minut i po wszystkim. Szpital zaoferował nowoczesną terapię
Cały zabieg trwa 15 minut. Nie potrzeba skierowania! Fot. Shutterstock
  • W Zakładzie Radioterapii SPSK1 w Lublinie wdrażana jest nowoczesna metoda dozymetrii in vivo
  • Taką metodą można najlepiej i w najbardziej zaawansowany sposób dobrać dawkę promieniowania do konkretnego przypadku
  • Weryfikować w ten sposób dawkę promieniowania może tylko kilka ośrodków w Polsce

Nowoczesna radioterapia w lubelskim szpitalu

Jak poinformowało Radio Lublin, Zakład Radioterapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie wdraża nowoczesną metodę dozymetrii in vivo, która - dzięki rozwiązaniu od firmy Dosisoft - pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo i precyzyjność terapii.

Akcelerator wykorzystywany przez SPSK1 generuje lecznicze promieniowanie, ale jest wspomagany przez dodatkowe urządzenie, dzięki czemu cały proces jest bezpieczny, skuteczny i przyjazny dla pacjenta, co na łamach serwisu Radia Lublin podkreślił kierownik zespołu techników elektroradiologii w Zakładzie Radioterapii SPSK1 w Lublinie Artur Dzikowski.

Wyjaśnił, że "akcelerator musi być wyposażony w kolimator wielolistkowy, którego zadaniem jest zmniejszanie obszaru napromieniania, dopasowanie kształtu pola napromieniania do wielkości guza".

- Po przeciwnej stronie wiązki promieniowania znajduje się portal iView, za którego pomocą możemy wykonywać zdjęcia weryfikujące prawidłowość napromieniania. Możemy również wykonywać dozymetrię in vivo - dodał. Zaznaczył, że cały proces - od wejścia pacjenta do maszyny - trwa zaledwie 15 minut.

Szkolenia z tej nowoczesnej metody prowadzi francuski Dosisoft. Przedstawicielka firmy poinformowała w rozmowie z Radiem Lublin, że seans radioterapii, który jest integralną częścią całego procesu leczniczego, następuje weryfikacja rzeczywistej dawki promieni, jaką otrzymał pacjent - czy to właśnie tę dawkę przepisał mu lekarz. - Analizując obrazy zebrane w czasie jednego seansu, rekonstruujemy w pacjencie dawkę i porównujemy ją z tym, co zostało wysłane z programu planowania leczenia - tłumaczyła.

Wszystko po to, by lepiej służyć pacjentowi

Jak powiedziała Radiu Lublin kierownik Zakładu Radioterapii SPSK1 w Lublinie, dr n. med. Aleksandra Kozłowska, cały zespół stara się podnosić kwalifikacje i wdrażać najlepsze technologie i procedury - po to, by służyć pacjentowi onkologicznemu jak najlepiej i tak, by terapia była możliwie najbardziej precyzyjna. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy pacjenci boją się poddać działaniu promieni.

Zakład Radioterapii SPSK1 przy ul. Radziwiłłowskiej 13 w Lublinie kwalifikuje pacjentów do terapii codziennie w Poradni Onkologicznej w Gabinecie Radioterapii w godzinach 8-14. Placówka nie wymaga skierowania, ale pacjentowi przyda się dokumentacja dotychczasowego leczenia i diagnostyki. Czas oczekiwania na wizytę i rozpoczęcie terapii wynosi kilka dni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze