Standardy opieki w anestezjologii i intensywnej terapii. Obwieszczenie MZ

Autor: JPP • Źródło: Dziennik Ustaw16 lutego 2022 07:40

W Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ws, standardu organizacyjnegoopieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Standardy opieki w anestezjologii i intensywnej terapii. Obwieszczenie MZ
Standardy opieki w anestezjologii i intensywnej terapii. Jest obwieszczenie MZ Fot. AdobeStock

 

Standardy opieki w anestezjologii i intensywnej terapii. Obwieszczenie MZ

W Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ws, standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Dokument uwzględnia wszystkie zmiany wprowadzane poprzez nowelizacje do rozporządzeń w 2020 i 2021 roku.

Dodajmy, że rozporządzenie to określa standard organizacyjny opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą udzielających świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezji, intensywnej terapii, resuscytacji, leczenia bólu niezależnie od jego przyczyny, a także sedacji.

Dokument określa szereg warunków i wytycznych dla szpitali i oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, w tym m.in. to, że liczba łóżek na oddziale stanowi co najmniej 2 proc. ogólnej liczby łóżek w szpitalu, wskazuje trzy poziomy referencyjne, ale również to kto może kierować tym miejscem: lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, natomiast pielęgniarką oddziałową powinna być pielęgniarka, która ukończyła specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.

Poza tym są tu bardzo szczegółowo wskazane obowiązki medyków i procedury opieki nad pacjentami. 

Jednolity tekst rozporządzenia ws. standardu organizacyjnego
opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii załączamy poniżej w formacie PDF.DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum