Prof. Kuna: w okresie pylenia alergicy nie powinni zamykać się w domach

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP24 kwietnia 2022 17:36

W okresie pylenia alergicy nie powinni zamykać się w domach, bo najczęstszą postacią uczulenia jest alergia nie na pyłki, a na kurz domowy. Wbrew pozorom należy uciekać do natury - mówi prof. Piotr Kuna.

Prof. Kuna: w okresie pylenia alergicy nie powinni zamykać się w domach
Na zdjęciu: leszczyna Fot. Darek Delmanowicz/PAP
  • W okresie pylenia alergicy nie powinni zamykać się w domach, bo najczęstszą postacią uczulenia jest alergia nie na pyłki, a na kurz domowy - mówi prof. Piotr Kuna
  • Wbrew pozorom należy uciekać do natury. Idealnym miejscem w okresie sezonu pylenia są nadmorskie wydmy z lasami sosnowymi. W zasadzie nie ma alergii na pyłek sosny - wskazuje
  • Odnosi się także do nasilających objawy alergii nowalijek. Jak mówi, alergen w obecności chemii działa mocniej. Dlatego zaleca się, aby myć takie owoce i warzywa w wodzie z octem, ewentualnie w wodnym roztworze proszku do pieczenia, czyli wodorowęglanu sodu

Jak wskazuje prof. Piotr Kuna, alergolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, należy unikać w miarę możliwość ekspozycji na pyłki, chociaż to bardzo trudne.

Przestrzeń miejska w okresie pylenia mało przyjazna dla alergików

- Ważne jest to, że działanie szkodliwe pyłków nasila się, gdy jesteśmy eksponowani i na pyłki, i na zanieczyszczenia powietrza - szczególnie spaliny samochodowe - wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Kuna.

Dodał, że lepiej w okresie intensywnego pylenia drzew i krzewów oraz traw uciekać do sosnowego lasu, a nie przebywać w miejskiej przestrzeni.

- Miasta stanowią coś w rodzaju wysp ciepła. Wiatr może tam przenieść pyłki brzozy z odległości kilkaset kilometrów, podobnie jak pyłki traw. Często wiatry nawiewają je z okolicznych lasów i pól. Pyłki gromadzą w miastach, gdzie wszędzie jest beton. Nawet jeśli spadną na ziemię, cały czas są unoszone przez wiatr i nie są w stanie być przywrócone naturze. Dopiero porządny deszcz spłukuje je do kanałów - zauważył ekspert.

Zaznaczył, że w miastach jest cztery razy więcej alergików, niż na wsi, gdzie pyłek spada na ziemię i niemal od razu jakaś istota żywa go "zagospodaruje".

Leki przeciwhistaminowe. "Jeśli nie pomagają, trzeba skonsultować się z lekarzem"

- W okresie intensywnego pylenia, należy - jeżeli ktoś ma alergię - stosować leki, głównie przeciwhistaminowe. W tej chwili zalecane są te niesedatywne, które nie upośledzają zdolności do prowadzenia pojazdów, uczenia się, nie wywołują senności i zmęczenia. To nowoczesne preparaty przeciwhistaminowe drugiej generacji. Jeżeli nie pomagają, trzeba udać się na konsultację do lekarza, bo być może będzie potrzeba zastosowania silniejszego leczenia przeciwzapalnego - wskazał prof. Kuna.

Zwrócił też uwagę na krzyżowe alergie pomiędzy pyłkami, a owocami oraz warzywami. Jako przykład podał krzyżową alergię pomiędzy pyłkami brzozy czy leszczyny i olchy, a orzeszkami laskowymi, jabłkami, bananami, kiwi, selerami.

- Ważne jest, aby na zewnątrz nosić duże okulary. Gdy wracamy do domu, to przemyjmy wodą twarz. Problemem są spojówki, bo najgorsze są objawy takie, jak niezwykle silny świąd oczu i łzawienie - podkreślił ekspert.

Nowalijki nasilają objawy alergii. "Chemia jest jej wzmacniaczem"

Odniósł się także do nasilających objawy alergii nowalijek.

- Alergen w obecności chemii działa mocniej. Chemia nie tyle wywołuje same reakcje alergii, ile nadwrażliwości, nasila istniejącą alergię. Jest jej wzmacniaczem. Dlatego zaleca się, aby myć takie owoce i warzywa w wodzie z octem, ewentualnie w wodnym roztworze proszku do pieczenia, czyli wodorowęglanu sodu - wyjaśnił.

Wyjściem na okres pylenia nie jest, w jego ocenie, zamknięcie się w domach, bo najczęstszą postacią uczulenia jest alergia nie na pyłki, a na kurz domowy.

- Wbrew pozorom należy uciekać do natury. Idealnym miejscem w Polsce w okresie sezonu pylenia są nadmorskie wydmy z lasami sosnowymi. Tam naprawdę można się odciąć od alergii. W zasadzie nie ma alergii na pyłek sosny - podsumował prof. Kuna.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum