E-recepta. Będą zmiany? Lekarze chcą wprowadzić nowe rozwiązanie

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia05 października 2021 06:00

E-recepta. Poszerzenie funkcjonalności e-recepty o alerty, sygnalizujące lekarzowi ryzyko nadużywania określonych leków przez pacjenta, postulują od pewnego czasu lekarze zajmujący się leczeniem astmy. To rozwiązanie może ratować życie.

E-recepta. Będą zmiany? Lekarze chcą wprowadzić nowe rozwiązanie
E-recepta może ratować życie pacjentom z astmą oskrzelową FOT. PAP/ Andrzej Grygiel
  • E-recepta jest ważnym źródłem informacji, m.in. dla lekarzy opiekujących się pacjentami z chorobami przewlekłymi, w tym z astmą oskrzelową
  • Mamy w kraju populację osób z tą chorobą, które nadużywają leków krótko działających - nie leczących, a jedynie redukujących objawy astmy - mówi prof. Maciej Kupczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
  • Bardzo pomocna w rozwiązaniu tego problemu może okazać się dodatkowa funkcja e-recepty, polegająca na dodaniu do systemu alertów, które w trakcie wizyty poinformują lekarza o ryzyku nadużywania przez pacjenta określonych grup leków (tzw. projekt e-Recepta 2.0)
  • Ministerstwo Zdrowia przychylnie odnosi się do takiego poszerzenia funkcjonalności e-recepty. Mamy więc nadzieję, że to rozwiązanie zostanie wprowadzone - dodaje prof. Kupczyk.

Nadużywanie tych leków zwiększa ryzyko zgonu

Autorzy opublikowanego pod koniec września br. raportu "Astma oskrzelowa - nowy model zarządzania chorobą nakierowany na wzrost wartości zdrowotnej" wskazują, że międzynarodowe standardy leczenia astmy oskrzelowej, opracowane, m.in. przez Światową Inicjatywę na Rzecz Zwalczania Astmy (GINA) dowodzą, że w leczeniu tek choroby należy ograniczać stosowanie leków wziewnych, tj. krótko działających beta-2-mimetyków (SABA).

Nadużywanie tych leków może skutkować zaostrzeniami choroby, z kolei w przypadku stosowania trzech i więcej dawek tygodniowo zwiększa się ryzyko przyszłych ataków astmy, a w przypadku 12 i więcej opakowań rocznie - wzrasta ryzyko zgonu spowodowanego astmą - czytamy w raporcie opracowanym przez ekspertów ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego oraz klinicystów zajmujących się astmą.

E-recepta jest nośnikiem wielu cennych informacji

- Standardy GINA są znane od kilkudziesięciu lat, a cały czas borykamy się z podobnymi problemami, w tym dotyczącymi nadużywania niektórych leków przez pacjentów z astmą oskrzelową. W raporcie "Astma oskrzelowa - nowy model zarządzania chorobą" znajdujemy praktyczne pomysły na rozwiązanie wielu tych problemów - wskazywał 29 września podczas konferencji prasowej, na której prezentowano omawiany raport, dr hab. prof. nadzw. Maciej Kupczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

- Jednym z przykładów takich rozwiązań jest realizacja pomysłu związanego z e-receptą. Stanowi ona ważne i olbrzymie źródło informacji, między innymi dla wszystkich specjalistów i lekarzy opiekujących się pacjentami z chorobami przewlekłymi, w tym z astmą oskrzelową - podkreślał prof. Kupczyk.

- Dysponujemy już bardzo dokładnymi badaniami, opublikowanymi dwa lata temu, a dotyczącymi realizacji preskrypcji (przepisywania leków) wśród pacjentów z astmą w Polsce. Wiemy, że mamy w kraju populację osób z tą chorobą, które nadużywają ratunkowych leków krótko działających - podkreślam - nie leczących, a jedynie redukujących objawy - dodał specjalista.

E-recepta z poszerzonymi funkcjami. Projekt jest na dobrej drodze?

Bardzo pomocna może okazać się w tej kwestii dodatkowa funkcjonalność e-recept, polegająca na dodaniu do systemu alertów, które w trakcie wizyty poinformują lekarza o ryzyku nadużywania przez pacjenta określonych grup leków (tzw. projekt e-Recepta 2.0).

- Skutecznym rozwiązaniem tego problemu może być informacja wsteczna, czyli zwrotny sygnał alarmowy w systemie wystawiania e-recept dla lekarza prowadzącego pacjenta z astmą. Pozwoli mu to pozyskać bezcenną wiedzę o tym, czy pacjent zbyt często sięga po wspomniane leki wyłącznie łagodzące objawy. Za sprawą tego narzędzia lekarz dowie się również, czy leczenie podstawowe jest prowadzone w prawidłowy sposób - zaznacza prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

- Wiem, że Ministerstwo Zdrowia przychylnie odnosi się do takiego właśnie poszerzenia funkcjonalności e-recepty. Mamy więc nadzieję, że to rozwiązanie zostanie wprowadzone - podsumowuje prof. Maciej Kupczyk.

Czytaj też: CeZ udostępnia aktualną dokumentację dla integrowania e-recepty z systemem P1

Informacja zwrotna dotycząca ilości wykupionych leków

- Cyfryzacja może być narzędziem pomocnym lekarzowi w procesie podejmowania czy modyfikowania decyzji terapeutycznej. Informacja zwrotna dostarczona lekarzowi na temat ilości wykupionych leków dla danego wskazania może znacząco podnieść skuteczność terapii, także poprzez edukację pacjentów, niestosujących się do zaleceń - podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, która jest współautorem wspomnianego raportu i odpowiadała też ze jego redakcję naukową.

Eksperci zaznaczają, że rozszerzenie e-recepty o dodatkowe narzędzia nie wymaga zbierania nowych kategorii danych, lecz jedynie przetworzenia informacji już zgromadzonych pod kątem obowiązujących standardów leczenia oraz wymianę informacji pomiędzy Internetowym Kontem Pacjenta (IKP) a systemem do wystawienia recept wykorzystywanym przez lekarza.

Obecnie lekarze nie mają w elektronicznym module służącym do wystawiania recept informacji na temat historii preskrypcji. Systemy elektroniczne zbierają te wszystkie informacje tworząc bazy danych, należy je tylko poddać odpowiedniej analizie.

Wykorzystanie już istniejących danych

Nowa funkcjonalność e-recepty polegałaby na wykorzystaniu już istniejących danych oraz poinformowaniu lekarza, w momencie wystawiania recepty, o liczbie i czasie przepisanych wcześniej leków pacjentowi.

Pierwszym obszarem terapeutycznym - w którym mogłyby być zastosowane rozwiązania obejmujące poszerzone funkcjonalności e-recepty, umożliwiające leczenie zgodnie z najnowszymi, międzynarodowymi standardami - jest właśnie astma oskrzelowa - dowodzą autorzy raportu "Astma oskrzelowa - nowy model zarządzania chorobą".

Czytaj też:

Astma. Wziewne leki łagodzące objawy astmy są nadużywane. To groźne dla zdrowia - ostrzegają lekarze

Astma. System diagnozowania i leczenia tej choroby w Polsce wymaga wielu zmian. RAPORT

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum