Będą leczyć gruźlicę, astmę i inne choroby płuc. Pieniądze są. Problemem może być brak kadry

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Wschodni, Rynek Zdrowia03 czerwca 2022 17:00

Regionalne Centrum Pulmonologii ma powstać za niecałe dwa lata przy szpitalu przy ul. Herberta w Lublinie. Są już pieniądze na inwestycję, ale może być problem z lekarzami.

Będą leczyć gruźlicę, astmę i inne choroby płuc. Pieniądze są. Problemem może być brak kadry
Wkrótce powstanie Regionalne Centrum Pulmonologii. Fot. AdobeStock
  • Za niecałe dwa lata osoby cierpiące na gruźlicę, astmę i inne choroby płuc będą mogły liczyć na pomoc w Regionalnym Centrum Pulmonologii w Lublinie – donosi "Dziennik Wschodni"
  • Jak wyjaśnili przedstawiciele szpitala, według szacunków w województwie lubelskim do 2029 roku zapadalność na choroby płuc wzrośnie aż o 10 proc.
  • Łącznie przy ul. Herberta ma powstać 150 łóżek, a koszt całej inwestycji oszacowano na blisko 103 miliony złotych – podaje "DW"

Wielka inwestycja na Lubelszczyźnie

Jak wspomina "Dziennik Wschodni", Regionalne Centrum Pulmonologii w Lublinie jest jedną z największych inwestycji w ochronę zdrowia w ostatnich latach podjętych w regionie. Okazuje się, że pierwszy etap jest możliwy dzięki 30 mln złotym z rządowego programu Polski Ład.

Suma ta pozwoli na postawienie przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Herberta dwukondygnacyjny budynek składający się z:

  • Oddziału Chorób Płuc z nieinwazyjną wentylacją mechaniczną na 30 łóżek,
  • Ośrodka domowej nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej,
  • Domowego Leczenia Tlenem,
  • Pracowni Badań Czynnościowych.

Jak wyjaśniają przedstawiciele szpitala w rozmowie z "DW", zgodnie z szacunkami w województwie lubelskim do 2029 roku zapadalność na choroby pulmonologiczne wzrośnie aż o 10 proc. Natomiast w okresie do 2031 roku - liczba hospitalizacji z powodu gruźlicy i chorób płuc wzrośnie z poziomu 18 tys. do 22 tys. osób – podaje Dziennik.

- Dlatego powstanie Regionalnego Centrum Pulmonologii podniesie jakość i dostępność usług z zakresu ochrony zdrowia oraz przyczyni się do dostosowania podmiotów leczniczych do wymaganych standardów postępowania medycznego. W szczególności dotyczyć to będzie leczenia chorób układu oddechowego, które są jedną z głównych przyczyn dezaktywizacji zawodowej i wykluczenia społecznego ludności – wyjaśnił "DW" Tadeusz Duszyński, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

Powstanie nowy ośrodek, ale co z lekarzami?

Placówka nie ukrywa tym samym, że dzięki inwestycji chce być głównym ośrodkiem leczących takie choroby w województwie. Zdaniem dyrektora szpitala już teraz szpital jest wszechstronny i "ma wielki potencjał, aby przekształcić się w faktyczne centrum pulmonologiczne dla regionu" – zacytował "Dziennik Wschodni" dyrektora Piotra Mateja.

Jednak, jak zaznacza Dziennik, inne oddziały leczenia chorób płuc w regionie mają problem z obsadą dyżurów, bo są kłopoty z zatrudnieniem pulmonologów od ręki.

Docelowo przy ul. Herberta ma powstać 150 łóżek, a koszt całej inwestycji oszacowano na około 103 mln złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum