PARTNER SERWISU
Poznań będzie szczepił przeciwko HPV dziewczynki i chłopców Szczepienia przeciwko HPV są dobrowolne oraz w całości finansowane z budżetu miasta Poznań. Fot. Shutterstock

Miasto Poznań, które aktywnie wspiera profilaktykę zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, będzie kontynuować program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi w latach 2016-2018.

Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie miały z nim kontaktu. Zalecane są zarówno dziewczętom, jak i chłopcom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w wielu krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz w Australii. W Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą o zdrowiu perspektywicznie.

Szczepienia rozpoczynają się 19 grudnia br. Będą mogły z nich skorzystać dzieci urodzone w 2003 roku, zameldowane na stałe lub czasowo w Poznaniu. Dodatkowo w 2016 roku z programu mogą skorzystać dziewczęta 14- i 15-letnie, które z przyczyn zdrowotnych, udokumentowanych medycznie, nie przystąpiły do analogicznego programu realizowanego w 2015 roku.

Szczepienia są dobrowolne oraz bezpłatne. Są one w całości finansowane z budżetu miasta. Należy jednak pamiętać, że liczba dawek jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Aby wziąć udział w programie, należy zapisać dziecko w grudniu 2016 r.

Harmonogram szczepień dla dziewczynek urodzonych w 2003 roku zakłada podanie dwóch dawek szczepionki: I dawka w terminie 19-31.12.2016 i II dawka w terminie 19.06.2017-30.09.2017. Dzieci urodzone w grudniu 2003 roku mogą zostać zaszczepione I dawką w styczniu 2017 r.

Do wykonania szczepienia niezbędna będzie zgoda rodzica, kwestionariusz wywiadu przesiewowego oraz książeczka zdrowia.

Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90 proc. ludzi. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy, występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV może być również przyczyną powstawania nowotworów. Wyodrębnia się wiele typów wirusa HPV, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy.

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest obecne w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1500 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH