Powstał ogólnopolski zespół ekspercki w onkokardiologii Kardioonkologia istnieje na świecie od wielu lat jako odrębna dziedzina naukowa, w Polsce dopiero od kilku lat próbuje się budować jej struktury na bazie konsultacji z oddziałami onkologii. Fot. Flickr/Helge V. Keitel (CC BY 2.0)

Powstał zespół ekspercki onkokoardiologii „Onkokardio” działający w ramach Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych. - Pacjenci żyją z chorobą nowotworową coraz dłużej, ale leczenie onkologiczne ma też skutki uboczne dla serca - zwracali uwagę specjaliści podczas konferencji w ŚCO w Kielcach.

Zespół ekspercki został powołany podczas ogólnopolskiej konferencji kardioonkologicznej odbywającej się w ŚCO w Kielcach 15-16 grudnia z inicjatywy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

W zespole, któremu przewodniczy dr hab. Sebastian Szmit z Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP w Warszawie, znaleźli się dr hab. Sebastian Stec z Katedry Elektroradiologii  Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr hab. Sławomir Blamek z Zakładu Radioterapii Centrum Onkologii w Gliwicach oraz dr n. med. Barbara Sosnowska-Pasiarska – kierownik Zakładu Onkokardiologii ŚCO.

Zadaniem zespołu jest integracja środowiska zawodowego onkologów i kardiologów w ramach Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych, wymiana doświadczeń, prowadzenie wspólnych badań, podejmowanie działań w celu podniesienia jakości opieki onkokardiologicznej nad pacjentami onkologicznymi.

Jak wyjaśnia dr hab. Sebastian Szmit, mimo, że kardioonkologia istnieje na świecie od wielu lat jako odrębna dziedzina naukowa, w Polsce dopiero od kilku lat próbuje się budować jej struktury na bazie konsultacji z oddziałami onkologii. 

- Te struktury najłatwiej jest zbudować w szpitalach uniwersyteckich, wieloprofilowych, gdzie jest oddział kardiologii, a obok oddział onkologii czy hematologii. W sposób naturalny lekarz pracujący na oddziale kardiologii konsultuje pacjentów z oddziału onkologii, czy hematologii. Tu nawet nie potrzeba tworzyć nowych struktur, można natomiast tworzyć zespoły specjalistów - uważa Sebastian Szmit.

Natomiast obszarem, wymagającym według eksperta nowych rozwiązań, są centra onkologii, ponieważ od początku były skoncentrowane na pacjentach z chorobami onkologicznymi i nie było w nich struktur związanych z chorobami wewnętrznymi, czy kardiologią. Od kilku lat w centrach onkologii tworzone są oddziały dedykowane internie, kardiologii lub kardioonkologii, zatrudniani są specjaliści z tych dziedzin.

- To dobry kierunek – ocenia dr hab. Sebastian Szmit. - Wpisujemy się w rytm działań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych, mających wybitne ośrodki onkologiczne, a każdy ośrodek ma w swoich strukturach kardiologa lub kardioonkologów.

- Nasi pacjenci żyją z chorobą nowotworową coraz dłużej, ale musimy pamiętać, że leczenie onkologiczne ma też skutki uboczne dla serca. Dlatego zespoły naszych lekarzy onkologów i kardiologów muszą ze sobą rozmawiać, dzięki temu podniesiemy poziom naszej pracy, co przełoży się na bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów - dodaje prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH