Lekarze rodzinni o diagnostyce onkologicznej u dzieci Choroba nowotworowa u dzieci coraz częściej wykrywana jest we wczesnym stadium, co ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia. Fot. Fotolia

Eksperci podkreślają, że w Polsce wczesna diagnostyka nowotworów u dzieci w ostatnich latach znacznie się poprawiła. Rola lekarzy rodzinnych w tej kwestii jest nie do przecenienia.

Choroba nowotworowa u dzieci coraz częściej wykrywana jest we wczesnym stadium, co ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia.

- Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są tymi, którzy najczęściej widzą dziecko. I to oni zwykle zauważają niepokojące zmiany, zwłaszcza w takich praktykach, w których lekarz zna swoich pacjentów. To ważne, bo objawy wielu chorób, w tym nowotworowych, ma u dzieci niespecyficzne objawy - stwierdza Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarka rodzinna z Porozumienia Zielonogórskiego.

Lekarka podkreśla, że lekarz POZ regularnie widuje także dziecko zdrowe: bada je podczas wizyt patronażowych i przed każdym szczepieniem. Tym większa szansa na zauważenie wszelkich odchyleń.

- Warto dodać, że taką szansę zmniejszają ci rodzice, którzy unikają szczepień. Równie ważna jak wizyty u lekarza POZ jest czujność samych rodziców w przypadku małych dzieci oraz dobry kontakt w rodzinie, gdy dzieci są starsze - zaznacza Małgorzata Stokowska-Wojda.

Poza rutynowymi wizytami lekarze rodzinni często angażują się w niefinansowane przez NFZ przedsięwzięcia prozdrowotne, które także mają niebagatelne znaczenie dla profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. Przykładem jest akcja „Profilaktyka po lubelsku” organizowana od dwóch lat przez Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych Pracodawców we współpracy z hemetoonkologami.

Wykonywane podczas akcji badania krwi pozwalają na diagnozę białaczki w początkowym stadium. Akcja przynosi wymierne efekty.

 Więcej: www.federacjapz.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych