Maski ochronią nas przed smogiem? Dobra maska powinna chronić zarówno przed pyłem zawieszonym PM 2,5, jak i PM10 Fot. Archiwum

Maski mające chronić przed smogiem to coraz częstszy widok na ulicach wielkich miast. Według danych producentów niektóre z nich mogą zatrzymać nawet 99,9 proc. pyłów o rozmiarze 0,1 mikrometra i większym.

W miastach, takich jak Hanoi czy Pekin, zatłoczonych skuterami i samochodami, zatruwanych przez węglowe piecyki ulicznych sprzedawców oraz przemysł, noszenie maseczek mających chronić przed smogiem jest stałym elementem codziennego stylu życia.

Dobra maska powinna chronić zarówno przed pyłem zawieszonym PM 2,5, jak i PM10. Dodatkowym plusem jest możliwość pochłaniania szkodliwych gazów.

Pył zawieszony PM 10 to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych. Zawiera substancje toksyczne - wśród nich wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie czy dioksyny i furany. Cząstki o średnicach większych od 10 mikrometrów przenikają do płuc, ale akumulują się głównie w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Głównym źródłem pyłu PM10 w powietrzu w europejskich miastach jest spalanie paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz spaliny pojazdów, zwłaszcza z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych.

Pył zawieszony drobny PM 2,5 (o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra) trafia do atmosfery na skutek spalania, jak również przemian dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku i związków organicznych. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni. PM2 wnika głęboko do płuc. Jest tam akumulowany i stanowi poważny czynnik chorobotwórczy. Osiada na ściankach pęcherzyków płucnych i utrudnia wymianę gazową. Powoduje też zapalenia górnych dróg oddechowych.

Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Eksperci zwracają uwagę, że każda maska w mniejszym lub większym stopniu przeszkadza w oddychaniu, bowiem filtry utrudniają przepływ powietrza. Przy dużym wysiłku maska może ulegać zawilgoceniu. Z drugiej strony, u osób które noszą okulary może dochodzić do ich zaparowania.

Aby maseczka antysmogowa była w pełni skuteczna, powinna być dobrze dopasowana do twarzy - inaczej część powietrza przejdzie pod nią nieprzefiltrowana. Niektóre modele można indywidualnie dopasować. W przypadku zarostu ścisłe dopasowanie maski może być utrudnione.

Maski (poza jednorazowymi) muszą być również regularnie myte lub prane, a obecne w nich filtry regularnie wymieniane. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH