Wtorek, 21 października 2014 

Dziennik Bałtycki, KR/Rynek Zdrowia | 26-01-2012 14:28

GIS: będzie wielka reorganizacja w powiatowych stacjach Sanepidu? Zdrowie publiczne

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku zamierza zlikwidować część oddziałów laboratoryjnych w jednostkach powiatowych. Być może dojdzie też do łączenia stacji w powiatach.

Jak informuje Dziennik Bałtycki, w województwie pomorskim działa obecnie dziesięć laboratoriów w stacjach powiatowych Sanepidu. Docelowo mają pracować cztery. Planowane jest również łącznie stacji. Dwie lub trzy mają być zarządzane przez jednego inspektora sanitarnego w tym powiecie, który będzie główną siedzibą dla połączonych placówek. Jak podkreśla WSSE, nie oznacza to całkowitej likwidacji placówki w danym powiecie.

Obecnie nie wiadomo, ile osób może stracić pracę w wyniku planowanych zmian organizacyjnych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Szczegóły mają być opracowane do maja 2012 r. Wejdą w życie w 2013 r.

Elżbieta Otwinowska, naczelnik biura Głównego Inspektora Sanitarnego, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wyjaśnia, że Główny Inspektor Sanitarny zwrócił się do państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych o przedłożenie zamierzeń sprawowania nadzoru z zakresu zdrowia publicznego w latach 2013-2016 w związku z rozszerzonymi zdaniami ustawowymi z uwzględnieniem poziomu finansowania w tym okresie stacji sanitarno-epidemiologicznych.

- Państwowi wojewódzcy inspektorzy sanitarni winni uzgodnić zamierzenia z wojewodami, jako dysponentami środków budżetu państwa, z których finansowane są wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne - wyjaśnia Elżbieta Otwinowska.


Wskazuje, że ocena Głównego Inspektora Sanitarnego, iż zadania ustawowe w proponowanych warunkach będą mogły zostać wykonane, może spowodować opracowanie projektów zmian rozporządzeń ministra zdrowia w sprawie wykazu stacji sanitarno-epidemiologicznych wykonujących badania laboratoryjne i pomiary oraz określenia obszarów działania państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl
  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH