Tak wygląda procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem EBOV. W postaci czytelnego schematu została ona rozesłana do lekarzy za pomocą poczty e-mail.

Przygotowano również inne materiały dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia Ebolą np. dla dyspozytorów pogotowia ratunkowego, ogólne informacje nt. epidemiologii wirusa EBOV zawierające podstawowe informacje na temat szerzenia się wirusa, ryzyka zakażenia oraz schematy postępowania.

Wszystkie powyżej wymienione dokumenty oraz wytyczne dotyczące pobrania materiału biologicznego do badania i transportu dostępne są na stronie NIZP-PZH w zakładce Ebola oraz na stronie GIS. Polecam systematyczne odwiedzanie tych stron, gdyż powyższe dokumenty są na bieżąco aktualizowane i mogą być pomocne w podjęciu decyzji o postępowaniu z pacjentem u którego podejrzewamy zakażenie chorobą wysoce zakaźną.

- Jak powinien być przygotowany szpital, do którego taki chory powinien trafić? I ile szpitali zakaźnych w Polsce jest gotowych na przyjęcie takich chorych?

Pacjent z podejrzeniem zakażenia wirusem EBOV powinien trafić do szpitala chorób zakaźnych do sali izolacyjnej, zorganizowanej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej, a więc złożonej z pomieszczenia pobytu pacjenta, pomieszczenia higieniczno - sanitarnego oraz śluzy umywalkowo-fartuchowej znajdującej się pomiędzy salą pobytu pacjenta, a ogólną drogą komunikacyjną.

W przypadku zakażenia wirusem Ebola nie jest wymagane w izolatce podciśnienie, gdyż gorączka wirusowa Ebola nie szerzy się drogą powietrzno-kropelkową, lecz przez bezpośredni kontakt.

Osoby kontaktujące się z chorym w izolatce powinny być odpowiednio zabezpieczone przez właściwy ubiór ochrony osobistej tzn. nienasiąkliwy kombinezon ochrony biologicznej jednorazowego użytku z długimi rękawami, mankietami i kapturem osłaniającym włosy (lub kombinezon wielorazowego użytku z pełną osłoną na twarz jeśli zapewniona jest możliwość jego skutecznej dekontaminacji przed kolejnym użyciem), okulary/ gogle ochronne chroniące spojówkę oka przed skażeniem, maska HEPA, grube rękawice tzw. zabiegowe lub rękawiczki jednorazowe (wówczas po 2 na każdą dłoń), naciągnięte na mankiety kombinezonu, wysoka osłona na buty jednorazowego użytku (lub buty gumowe wielorazowego użytku jeśli zapewniona jest możliwość skutecznej ich dekontaminacji przed następnym użyciem).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH