W całym kraju banki krwi maja problemy z uzupełnianiem zapasów. Na Żywiecczyźnie do akcji zbierania tego życiodajnego leku włączyła się niewielka parafia św. Michała Archanioła w Leśnej. Po niedzielnej mszy wierni oddali krew.

– Na parafian z Leśnej zawsze możemy liczyć - mówi Gazecie Wyborczej Marek Graczyński, kierownik oddziału RCKK w Bielski Białej.

Ambulans przyjeżdża pod kościół kilka razy w roku. I zawsze ustawiają się kolejki. Pomysłodawcą założenia parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi jest ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz w Leśnej. Gdy był przed święceniami, jego siostra zachorowała na białaczkę. Oddał jej swój szpik. Siostra wyzdrowiała, została lekarką. Proboszcz namawia parafian nie tylko do oddawania krwi. Także do podpisywania deklaracji, że godzą się zostać dawcami organów po śmierci oraz do rejestrowania się w bazie dawców szpiku.

– Pod względem liczby potencjalnych dawców szpiku Leśna to ewenement na skalę kraju – mówi Graczyński.

Ponad 300 mieszkańców tej miejscowości zarejestrowanych jest w bazie. Troje z nich oddało już szpik, pomogli w ten sposób dwójce małych dzieci i 27-letniej osobie.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach wydaje teraz każdego dnia 130-150 litrów krwi. Ogromne ilości potrzebne są np. dla ofiar wypadków samochodowych. Zapasy się kurczą. Tymczasem o dawców jest teraz trudno. Wielu z nich to uczniowie i studenci, powyjeżdżali. Z powodu braku krwi trzeba przekładać planowe zabiegi i operacje - podaje Gazeta Wyborcza.

„Pilnie potrzebujemy grup krwi O Rh-, A Rh-, A Rh+” – apeluje na swojej stronie internetowej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ambulanse do pobierania krwi cały czas są w terenie. Stoją na osiedlach, na centralnych placach miast, podjeżdżają pod kościoły.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH