Żyją z HIV i nie chcą się leczyć

Warszawa to miasto, w którym notuje się największy odsetek osób zakażonych HIV pozostających poza systemem opieki zdrowotnej. Ruszył program zachęcający ich do leczenia.

W Warszawie z powodu zakażenia HIV leczy się ponad 1100 osób. Oznacza to, że co siódmy seropozytywny Polak szuka pomocy właśnie w stolicy. Ale Warszawa jest przy tym miastem, w którym przebywa największa w Polsce grupa zakażonych świadomych swojego statusu, ale pozostających poza systemem opieki zdrowotnej. Ilu ich jest dokładnie? Tego nikt nie wie.

Chodzi często o osoby wykluczone społecznie - bezdomnych, uzależnionych od narkotyków. Do nich właśnie chce dotrzeć Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae. Jej celem jest zwiększenie liczby osób z HIV objętych terapią ARV oraz poprawa ich statusu zdrowotnego, psychicznego i społecznego. Środki na realizację programu pochodzącą z grantu otrzymanego przez Fundację w konkursie Pozytywnie Otwarci.

- Bardzo często zdarza się, że naznaczenie zakażeniem HIV spycha osoby na margines życia społecznego, potęgując u nich wstyd, strach, samotność i brak nadziei. Stałe odczuwanie mikronierówności powoduje w tej specyficznej grupie totalną rezygnację, skłonność do uzależnień, samookaleczeń oraz wewnętrzną zgodę na marginalizację społeczną - mówi Roman Latoszyński z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae, pomysłodawca projektu, edukator w zakresie HIV/AIDS.

- Większość tych osób doznaje dyskryminacji krzyżowej z powodu płci, niepełnoprawności oraz dodatniego statusu serologicznego. To wszystko budzi potężną nieufność do korzystania z zasobów pomocy socjalnej a przede wszystkim niechęć do poddania się leczeniu ARV. Nasza Fundacja chce to w końcu zmienić - dodaje Latoszyński.

W ramach projektu prowadzony jest cykl konsultacji i spotkań edukacyjno-informacyjnych. Adresaci projektu - przeważnie korzystający także z terapii metadonowej - dostają pomoc psychologiczną, prawną i oczywiście medyczną. Kampania potrwa do końca 2013 r.

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH