Chirurdzy z oddziału politraumy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Częstochowie uratowali życie 22-letniemu mężczyźnie z raną kłutą serca zadaną nożem.

Mężczyzna miał dużo szczęścia, bo szybko trafił do szpitala. Uniknął też takiego takiego zranienia np. obcięcia naczyń wieńcowych czy mięśnia brodawkowatego, które powoduje, że pacjent ginie niemal natychmiast, mimo szybko udzielonej pomocy paramedycznej. Jeszcze w karetce pogotowia ratownicy podjęli resuscytację.
Mężczyna był w stanie agonalnym – opowiadał GW Sławomir Strzelczyk. – Został do nas przywieziony około godz. 23. Przeprowadzaliśmy zabieg na bijącym sercu, bo nie mieliśmy możliwości wyłączenia krążenia wieńcowego, jak czynią to kardiochirurdzy. Transportu na najbliższy oddział kardiochirurgiczny na Śląsk ten pacjent by nie przeżył.
Rany były rozległe, operacja trwała cztery godziny. Bezpośrednio zszycia serca dokonali Leszek Sułkowski i Piotr Stryjewski.
Obecnie pacjent przebywa na odcinku wybudzeniowym oddziału intensywnej opieki medycznej. – Stan rannego jest ciężki, ale to młody, silny mężczyzna, jest nadzieja – mówią lekarze.
To nie pierwsza operacja serca, jaką wykonał zespół chirurgów z politraumy. – Przeprowadziliśmy ich już kilkanaście. Przed trzema laty opowiadaliśmy o nich na kongresie chirurgów w Białymstoku. W Częstochowie mamy najwyższą w kraju liczbę interwencji, gdzie uratowaliśmy pacjentów po urazach serca – przekazał dziennikarzom Sławomir Strzelczyk.
Ordynator politraumy wypowiadając się dla Rynku Zdrowia dodał: – Zawsze na kierowanym przeze mnie oddziale jest zespół gotowy do takich operacji. Wbrew modom na oszczędzanie, wbrew restrukturyzacjom upieramy się, że cały czas musimy taki zespół mieć w gotowości.
Podobnych przypadków odnotowuje się co roku w Polsce – licząc szacunkowo – od kilku do kilkunastu. Rynek Zdrowia pisał m.in. o uratowaniu życia desperatowi, mieszkańcowi Świdnicy, któremy tuż przed Gwiazdką 2006 roku zranił się nożem w serce. – Podobne przypadki już się zdarzały w mieście. Średnio w odstępie 3 lat do szpitala trafiają tak zranieni ludzie – mówił wtedy Rynkowi Zdrowia, doktor Adam Biernacki, ordynator oddziału chirurgicznego szpitala powiatowego w Świdnicy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH