Zsuzsanna Jakab: WHO będzie promować większe nakłady na profilaktykę Zsuzsanna Jakab podczas konferencji prasowej, jeszcze jako wiceminister zdrowia Węgier

Podczas 59. sesji Rady Administracyjnej Regionu Europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Kopenhadze, Zsuzsanna Jakab, węgierska wiceminister zdrowia w latach 2000-2005, nominowana została na stanowisko dyrektora regionalnego WHO w Europie. Funkcję obejmie 1 lutego 2010 roku.

Obecnie Zsuzsanna Jakab jest dyrektorem Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych w Sztokholmie (ECDC).

– WHO powinno wpływać na programy kształcenia w poszczególnych krajach. Szkolenie kadr medycznych winno być znacznie bardziej zorientowane m.in. na profilaktykę chorób i prewencji, a nie tylko leczenia, jak to się dzieje obecnie - powiedziała w wywiadzie dla miesięcznika Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego „Gazeta AMG”, którego fragmenty publikujemy.

– Nowa funkcja, to nowe plany i wyzwania. Jakie będą Pani – jako dyrektora Euro WHO – priorytety na najbliższe lata?
– Przede wszystkim będę się starała, by nasza organizacja odgrywała rolę lidera w polityce zdrowotnej i zdrowia publicznego w Europie, dlatego chcę wzmocnić nasze Biuro Regionalne.

Ogromnym wyzwaniem będzie dla nas nawiązanie bliskiej i stałej współpracy z instytucjami Unii Europejskiej. Jednocześnie będę starała się wzmacniać nasze kontakty z główną siedzibą WHO oraz innymi międzynarodowymi organizacjami działającymi w Europie.

Jednym z priorytetów (w działaniach WHO – red.) są przewlekłe choroby niezakaźne, które stanowią około 80% obciążenia chorobami w naszym regionie. Musimy je umieścić na czele naszej listy poczynań.

– Jaką rolę widzi Pani dla WHO? Czy powinna być liderem wśród partnerów, czy też należy tworzyć sieć wzajemnie wspierających się organizacji?

– W mojej opinii, w zakresie zdrowia publicznego i polityki zdrowotnej Euro WHO powinno odgrywać rolę lidera, jednocześnie trzeba pamiętać, że Unia Europejska w ostatnich latach znacznie wzmogła swoją aktywność na tym polu. Uważam więc za bardzo istotne nawiązanie bliskiej współpracy między Euro WHO a organami UE.

Dużą korzyścią, którą mogę osobiście dodać do tych relacji, jest fakt, że pracowałam dla Euro WHO przez 12 lat, a ostatnie 5 lat byłam dyrektorem Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób – instytucji stworzonej przez UE. Sądzę więc, że mogę przyczynić się do powstania rzeczywistego partnerstwa.

– Przyjmując, że jednym z kluczowych zagadnień, również dla polskiej ochrony zdrowia, jest rozwój kadr medycznych, jakie perspektywy dostrzega Pani w nauczaniu w zawodach potrzebnych do kształtowania aktualnej polityki zdrowotnej w Europie?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH