Zróbmy Polakom spirometrię! Spirometria. Fot. PTWP

Trwa nabór placówek medycznych do udziału w III Polskich Dniach Spirometrii (14-19 września br.). W poprzednich latach w Dniach Spirometrii wzięło udział ponad 600 ośrodków medycznych.

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP zaprasza prywatne gabinety lekarskie, placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, szpitale i kliniki oraz poradnie specjalistyczne do wspólnego zatroszczenia się o zdrowie Polaków i udziału w III Polskich Dniach Spirometrii (14-19 września br.).

Przedstawiciele placówek medycznych mają szansę oficjalnie zarejestrować się do udziału w tegorocznej inicjatywie na stronie Federacji.

Z okazji zbliżających się III Dni Spirometrii, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, zachęca wszystkie placówki posiadające sprzęt specjalistyczny, do wsparcia tegorocznej akcji poprzez zorganizowanie akcji bezpłatnych badań spirometrycznych.

Inicjatywa ma na celu dotarcie do ludzi nieświadomych zagrożeń związanych z chorobami dróg oddechowych oraz zwiększenie społecznej świadomości na temat tego problemu.

Federacja przekonuje, iż masowe przeprowadzenie darmowych badań przyczyni się do ukazania, z jak poważnym wyzwaniem zdrowotnym zmaga się wielu Polaków, a w konsekwencji do zwiększenia środków inwestowanych w podstawowe i kliniczne badania oraz do poprawy opieki nad pacjentem. 

Pomimo znacznych wysiłków ze strony lekarzy POZ, alergologów i pneumonologów, choroby płuc są w Polsce nadal nieefektywnie diagnozowane. Ponad 50% chorych na astmę zmaga się z nierozpoznaną chorobą. Dotyczy to także aż 80% chorych na POChP, którzy od lat cierpią na duszności i kaszel, nie wiedząc, że ich dolegliwość jest spowodowana przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP już od lat, w wybranych miejscach w Polsce, w jednym czasie, wykonuje badania spirometryczne, edukuje pacjentów i pomaga postawić odpowiednie rozpoznanie tym, którzy z różnych względów nie mogli dotrzeć wcześniej do lekarza.

W poprzednich latach w Dniach Spirometrii wzięło udział ponad 600 ośrodków medycznych. Pozwoliło to na przebadanie 30 000 osób i skierowanie ponad 6000 z nich do swojego lekarza z zaleceniem dalszej diagnostyki w kierunku potwierdzenia choroby obturacyjnej płuc. Wielu z nich po raz pierwszy w życiu miało wykonane badanie spirometryczne, pomimo że kaszel i duszności dokuczały im od dawna.

Rejestracji do udziału w III Polskich Dniach Spirometrii można dokonać na stronie:
www.astma-alergia-pochp.pl

Federacja zachęca także do skorzystania z praktycznych wskazówek, które pozwolą na jak najbardziej efektywne zrealizowanie akcji we własnym zakresie.

Poradnik dostępny jest tu: kliknij

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH