Zrób badanie w Dniu Spirometrii

27 czerwca jest Światowym Dniem Spirometrii. Przez dwa kolejne dni w ponad stu placówkach w całej Polsce można będzie wykonać bezpłatne badanie spirometryczne płuc.

Spirometria jest nieinwazyjnym badaniem, które pozwala ocenić pojemność płuc oraz przepływy powietrza w płucach i oskrzelach. Jest potrzebna do potwierdzenia diagnozy choroby układu oddechowego: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Takie stanowisko przyjęła w swoich wytycznych Światowa Inicjatywa na Rzecz Zwalczania POChP (GOLD).

Na podstawie wyniku badania spirometrycznego lekarz zdecyduje, czy skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, np. RTG płuc, czy od razu zacząć go leczyć. Wykrycie obturacji w badaniu spirometrycznym pozwala także wykryć nowe przypadki astmy oskrzelowej, ale w przypadku tej choroby tylko połowa chorych ma złe badanie spirometryczne.

Choroby układu oddechowego, do których należą m.in. astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (w skrócie POChP), są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza.

Badania zainicjowała Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i  POChP wraz z Polskim Towarzystwem Chorób Płuc. Adresy placówek, które oferują bezpłatne badania są dostępne na stronie internetowej Federacji. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH