Znieczulenie przy porodzie powinno być bezpłatne

O możliwość korzystania z bezpłatnego znieczulenia farmakologicznego przy porodzie, apeluje Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Federacja wyraża ubolewanie, że poród ze znieczuleniem farmakologicznym został pominięty w projekcie rozporządzenia o standardzie opieki okołoporodowej, w konsekwencji czego pozostaje usługą odpłatną.

„Każda rodząca powinna mieć prawo do wyboru skorzystania ze znieczulenia, jeżeli nie występują istotne przeciwwskazania medyczne” – czytamy w liście Federacji do minister Ewy Kopacz. „Uważamy, że określenie znieczulenia farmakologicznego jako ingerencję w naturalny proces ciąży lub porodu w projekcie rozporządzenia o standardach opieki okołoporodowej i tym samym traktowanie porodu ze znieczuleniem farmakologicznym jako wykraczającego poza standard jest decyzją niesłuszną, godzącą w prawo kobiety do decydowania o swoim zdrowiu reprodukcyjnym”.

Zdaniem Federacji fakt, że obecnie znieczulenie przy porodzie odbywa się odpłatnie, powoduje podział kobiet „według zasobności portfela”. Ponadto, zdarza się, że kobiety, które zapłaciły za znieczulenie nie otrzymują świadczenia, bo w szpitalu nie ma anestezjologa chętnego do jego wykonania. Taka sytuacja utrudnia kobietom aktywne współdecydowanie o przebiegu porodu. Kobiety nie mogą w żaden sposób zapewnić sobie korzystania z wybranych usług medycznych – uważają autorki listu.

Zgodnie z projektem rozporządzenia dotyczącego standardu opieki okołoporodowej, kobieta ma prawo m.in. do wyboru miejsca porodu i osoby sprawującej opiekę medyczną, prawo do pełnej informacji o metodach łagodzenia bólu oraz do zapewnienia kontaktu z noworodkiem.

Standard zakłada, że kobiecie należy umożliwić wybór miejsca porodu (warunki szpitalne lub pozaszpitalne). Każda ciężarna powinna otrzymać wyczerpującą informację (obejmującą wskazania i przeciwwskazania) dotyczącą wybranego miejsca porodu. Ponadto musi być poinformowana, że zaleca się prowadzenie porodu w warunkach szpitalnych, z zagwarantowanym dostępem do wydzielonej dla cięć cesarskich sali operacyjnej, gdyż w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek powikłań, zarówno u matki, jak i u dziecka, możliwe jest natychmiastowe podjęcie interwencji medycznych. Decyzje należy odnotować w dokumentacji medycznej.

W przypadku porodu poza szpitalem, niezbędne jest zapewnienie dostępu do zakładu opieki zdrowotnej przygotowanego do udzielania wysokospecjalistycznej opieki zdrowotnej, w razie wystąpienia powikłań porodowych. Kobieta powinna też mieć możliwość wyboru osoby sprawującej opiekę spośród osób uprawnionych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH