Na stronie Ministerstwa Zdrowia ukazał się komunikat, w którym Krzysztof Suszek, dyrektor biura prasy i promocji resortu przy ul. Miodowej, przedstawia oficjalne stanowisko ministerstwa w tej bulwersującej sprawie. 10 października Dziennik poinformował, że znieczulenia przy porodzie nie zostaną objęte refundacją.

Poniżej treść komunikatu resortu zdrowia:

"Nie jest prawdą, że państwo nie będzie płacić za znieczulenie podczas porodów. Znieczulenie zewnątrzoponowe ze wskazań lekarskich było, jest i będzie finansowane ze środków publicznych. Decyzję o sposobie leczenia, w tym także prowadzenia porodu i ewentualnego zastosowania znieczulenia, podejmuje lekarz, działając zgodnie z postanowieniami ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943). Natomiast warunki i zakres udzielania świadczeń opieki zdrowotnej reguluje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.).

Zakres świadczeń, w tym zastosowane procedury medyczne (znieczulenie, cesarskie cięcie), jest uwarunkowany stanem zdrowia pacjentek oraz przebiegiem ciąży i porodu.

Obecnie trwają prace zespołu ds. opracowania standardu opieki okołoporodowej powołanego przez ministra zdrowia. Celem tego zespołu jest opracowanie projektu aktu prawnego, określającego standard postępowania medycznego w okresie porodu i połogu. Świadczenia wynikające z opracowanego standardu będą w pełni finansowane ze środków publicznych.

Termin zakończenia prac mających na celu opracowanie projektu standardu porodu jest ściśle związany z pracami funkcjonującego niezależnie zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, opracowującego rekomendacje postępowania medycznego podczas porodu."

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH