Znieczulać do porodu trzeba umieć Dr Józef Bojko, opolski konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii

Toczy się kolejna dyskusja na temat znieczulania zewnątrzoponowego do porodu. Niektóre szpitale już znieczulają swoje pacjentki na życzenie w ramach procedur porodowych, inne pobierają ekstra opłaty, tłumacząc je brakiem refundacji znieczulenia. NFZ natomiast twierdzi, że znieczulenie zostało uwzględnione w wycenie procedur porodu i płacenie z prywatnej kieszeni pacjentek jest nieuzasadnione. Dr Józef Bojko, opolski konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii uważa, że kiedy NFZ zrezygnował z finansowania znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu jako osobnej procedury, wiele szpitali ograniczyło jego stosowanie, aby nie ponosić dodatkowych kosztów.

Ponadto okazuje się, że nie wszyscy anestezjolodzy potrafią wykonać znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu. Dr Józef Bojko, powołując się na informacje ze zjazdu anestezjologów, podkreśla, że polscy specjaliści w tej dziedzinie mają doskonałe przygotowanie do zawodu, wykonują o wiele więcej znieczuleń zewnątrzoponowych niż ich koledzy z Europy, a mniej więcej tyle samo, co ich koledzy ze Stanów Zjednoczonych. 

– Wykorzystują tę technikę w chirurgii ortopedycznej, chirurgii podbrzusza, kończyn dolnych. Pojawiają się jednak problemy, jeśli chodzi o porody. Bo znieczulić do porodu trzeba umieć – zaznacza dr Bojko.

Problemami organizacyjnymi, brakiem anestezjologów i funduszy tłumaczą się szpitale, które pod wpływem opinii publicznej wracają, choć w okrojonym zakresie, do znieczuleń do porodu i próbują walczyć o zmianę finansowania procedur. NFZ uważa, że koszt znieczulenia został w nich uwzględniony i nie ma potrzeby tworzenia osobnych.

Jednak w opinii doktora Józefa Bojko, konieczne są systemowe rozwiązania finansowe, umożliwiające powszechne stosowanie znieczulenia do porodu: – Bo jeśli 24 procent rodzących po raz pierwszy określa ból jako niezwykle silny, to takich danych nie można lekceważyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH