Zmniejszenie biustu refundowane przez NFZ? Tak - gdy ciąży

Zbyt duże piersi dla niektórych kobiet paradoksalnie to powód do zmartwienia. Ich nadmierny ciężar może być przyczyną licznych problemów zdrowotnych. To sprawia, że nie brakuje pań marzących by ich biust był mniejszy. Niewiele jednak wie, że ponieważ chirurgiczne zmniejszenie piersi pomaga zniwelować część schorzeń istnieje możliwość refundacji takiego zabiegu przez NFZ.

Kiedy mówa o zabiegach chirurgicznych piersi przeważnie chodzi o ich powiększania lub redukcję spowodowaną nowotworem. Biust można też zmniejszać z powodów medycznych innych niż rak.

Zbyt duże, ciążące piersi mogą powodować ból kręgosłupa, pleców, szyi, ramion i rąk. W konsekwencji mogą przyczynić się do zwyrodnień kręgosłupa, a wrzynające się ramiączka biustonosza powodować powstanie bruzd na skórze. Zdarza się, że pod piersiami pojawiają się też bolące odparzenia i inne zmiany skórne. I nie są to sytuacje wydumane.

Kiedy zapłaci NFZ
Jak zapewnia nas Andrzej Troszyński , rzecznik Centrali NFZ w takich przypadkach zabieg zmniejszenia piersi może być refundowany przez NFZ. - Zabiegi chirurgii plastycznej lub zabiegi kosmetyczne są świadczeniami gwarantowanymi, jeżeli są udzielane w przypadkach będących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub następstwem jej leczenia - zaznacza.

Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy redukcja piersi jest większa niż 2 kg na jedną pierś. Jednak niewielki przerost lub opadnięcie piersi bez dodatkowych dolegliwości jest traktowane jako zabieg estetyczny. To zaś oznacza, że na pokrycie jego kosztów przez płatnika nie można liczyć.

Skierowanie na zabieg zmniejszenia piersi może wystawić ortopeda, neurolog dermatolog oraz psychiatra.

Również ze wskazań psychicznych
Nadmiernie obfity biust może być powodem dużego dyskomfortu psychicznego. W takich przypadkach skierowanie pacjentki na zabieg zmniejszenia piersi może być uzasadniony jednak lekarz musi być pewien, że to rozmiar biustu jest źródłem psychicznych problemów.

- Musi wykluczyć inne schorzenia np. depresję, by nie narażać pacjenta na zabieg chirurgiczny, który w efekcie może nie wpłynąć na poprawę jego stanu zdrowia. Korzyści z operacji muszą przekraczać jej ryzyko - mówi prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Profesor przyznaje, że w uzasadnionych przypadkach zabieg może pozytywnie oddziaływać na psychikę pacjentki, pozwala cieszyć się z nowego, atrakcyjnego wyglądu i podnosi samoocenę.

Samo skierowanie na zabieg to jednak dopiero połowa sukcesu. W kraju jest jedynie 15 placówek, w których takiego typu zabiegi można przeprowadzić w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH