Zmiany klimatyczne odpowiedzialne za traumy, depresje i stany lękowe Długookresowe, stopniowe zmiany klimatu i ich konsekwencje mogą też poważnie obciążać psychikę człowieka. Keven Menard Photography/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Depresja, stany lękowe, zespół stresu pourazowego - amerykańscy psycholodzy ostrzegają w najnowszym raporcie przed negatywnym wpływem zmian klimatycznych na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie.

Słysząc hasło "zmiany klimatu", automatycznie myślimy o ich wpływie na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Ale procesy globalnego ocieplenia mają też związek z potężnym, negatywnym wpływem na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie - alarmują czołowi amerykańscy psychologowie w opublikowanym w końcu marca raporcie zatytułowanym "Zdrowie psychiczne i nasz zmieniający się klimat: wpływ, konsekwencje i wytyczne". Raport jest wspólnym dziełem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego i zajmującej się ekologią organizacji non-profit z Waszyngtonu, ecoAmerica.

O wpływie zmian klimatycznych na psychikę człowieka najczęściej głośno w kontekście kojarzonych z ociepleniem, gwałtownych zjawisk pogodowych i katastrof naturalnych. Trauma u poszkodowanych, szok wywołany urazami, utratą bliskich osób, uszkodzeniem lub utratą własności - to tylko niektóre z negatywnych konsekwencji - czytamy w raporcie. W pierwszych reakcjach ludzi dominują strach, złość i inne intensywne, negatywne emocje, które potem ustępują miejsca długotrwałemu zespołowi stresu pourazowego (PTSD).

Mówiąc o tym związku, autorzy raportu powołują się na przykład sytuacji po przejściu w USA huraganu Katrina w 2005 roku, gdzie na zniszczonych terenach podwoiła się liczba samobójstw i przypadków myśli samobójczych. PTSD diagnozowano u co szóstej osoby dotkniętej kataklizmem, a 49 proc. tych osób cierpiało na stany lękowe i zaburzenia nastroju, w tym depresyjne.

Reakcje na przebiegające gwałtownie zdarzenia i katastrofy to jednak - jak podkreślają naukowcy - tylko jedna strona medalu. Długookresowe, stopniowe zmiany klimatu i ich konsekwencje mogą też poważnie obciążać psychikę człowieka. Ich wpływ nie jest bezpośredni, ale równie dotkliwy: chodzi o negatywne konsekwencje zmian klimatu dla rolnictwa, infrastruktury czy ogólnych warunków życiowych, które przekładają się na zmiany na lokalnych rynkach pracy i niższą jakość życia. To z kolei często zmusza ludzi do migracji.

Jaki ma to wpływ na zdrowie psychiczne? Wśród możliwych reakcji psychologowie wymieniają m.in. utratę własnej tożsamości - również zawodowej, utratę poczucia kontroli i autonomii, odczuwanie bezradności i strachu. Utrzymujący się dłuższy czas stres prowadzi z kolei do uzależnień, zaburzeń lękowych i depresji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH