Złamania zmęczeniowe są wynikiem cyklicznego obciążania kości, która ulega stopniowemu uszko­dzeniu. Najczęściej leczone są za pomocą odpoczynku lub opatrunku gipsowego, w rzadkich przypadkach za pomocą stabilizacji wewnętrznej. Niewiele jest danych w literaturze odnośnie do pierwotnej repozycji i stabilizacji za pomocą Aparatu Ilizarowa.

Materiał i metody. W latach 2007-2015 sześciu pacjentów przebyło leczenie stabilizatorem zewnętrznym metodą Ilizarowa z powodu złamania zmęczeniowego kości piszczelowej. Trzej pacjenci byli pierwotnie leczeni zachowawczo.

Z powodu narastających deformacji kostnych zakwalifikowano ich do leczenia operacyjnego stabilizatorem zewnętrznym. Pozostałych pacjentów pierwotnie zakwalifikowano do leczenia operacyjnego. Wszyscy pacjenci mieli czynniki ryzyka wystąpienia złamania zmęczeniowego. Po zabiegu operacyjnym w pełni obciążali operowaną kończynę.

Wyniki. U żadnego pacjenta nie doszło do powstania zaburzeń zrostu kostnego, infekcji oraz zakrzepicy żylnej. Średni czas od założenia do usunięcia stabilizatora zewnętrznego wynosił 19 tygodni. Wynik radiologiczny i kliniczny po zakończeniu leczenia był satysfakcjonujący u wszystkich pacjentów.

Wnioski. 1. Metoda Ilizarowa pozwala na skuteczną stabilizację złamań zmęczeniowych kości piszczelowej. 2. Może być dobrą alternatywą dla stabilizacji wewnętrznej szczególnie u pacjentów z wieloma obciążeniami wpływającymi na jakość tkanki kostnej i możliwość gorszego gojenia tkanek miękkich.

Cały artykuł z pisma Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja - do pobrania w pdf

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH