Żeby medycyna nam nie zaszkodziła, czyli o nadużywaniu leków i nie tylko FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W zasadzie do początku XX wieku chory, który oddał się w ręce lekarza, pogarszał swoje szanse na wyzdrowienie. Dziś - paradoksalnie - to co pomogło osiągnąć medycynie taki poziom, aby faktycznie pomagała, może szkodzić lub wręcz zabijać - mówi prof. Jan Duława, prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Polipragmazja i niepożądane działania leków to dziś, zaraz po nowotworach i chorobach układu krążenia, trzecia przyczyna hospitalizacji i zgonów - powiedział podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach prof. Jan Duława.

O problemach przyjmowania przez pacjentów wielu leków, źródłach błędów jatrogennych i innych zjawiskach związanych głównie z obszarem farmaceutyków eksperci dyskutowali uczestnicy sesji „Polipragmazja i jatrogenia - narastający problem nie tylko medycyny” podczas lutowego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Okiem farmakologa klinicznego
- Polipragmazja i jatrogenia należą niewątpliwie do ograniczeń i zagrożeń medycyny i są jej cechą immanentną - powiedział otwierając sesję prof. Jan Duława.

Genezę problemów próbował zdefiniować prof. Bogusław Okopień, konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej. - Mamy coraz więcej nowych leków, zaś cele terapeutyczne są coraz bardziej ambitne - mówił profesor. - Chcemy leczyć w miarę szybko, podnosić jakość życia pacjentów i robić to bezpiecznie, a przy tym na ręce patrzą nam ubezpieczyciele.

Mówiąc o działaniach niepożądanych leków krajowy konsultant powołał się na dane Światowego Centrum Monitorowania Leków (UMC). Wynika z nich, że częstość działań niepożądanych wynosi 13% przy dwóch medykamentach, przy czterech - 38%, zaś pacjent przyjmujący jednocześnie siedem leków może być już praktycznie pewny wystąpienia skutków ubocznych.

Profesor przedstawił również podstawowe obszary „definicyjne” omawianych problemów. - W zależności od źródła polipragmazja to z jednej strony przyjmowanie przez chorego wielu leków, z drugiej - ich niewłaściwa ordynacja - tłumaczył. - Czym innym jest natomiast politerapia.

To także przyjmowanie wielu leków, ale zgodnie z zaleceniami lekarza - precyzował Okopień. Odniósł się także do uszkodzeń jatrogennych pochodzących od lekarza. - Są one często utożsamiane w farmakologii z działaniami niepożądanymi leku - mówił.

Powszechna interakcja
Prof. Bogusław Okopień podkreślił, że przy przyjmowaniu wielu leków najczęstsze interakcje występują na bazie wypierania - to aż 78% opisywanych w literaturze światowej przypadków. Jakie zatem leki wypierają, a jakie są wypierane?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH