Leczenie chirurgiczne zgagi, uznawane dotychczas przez większość lekarzy za zbyt agresywne, przynosi znacznie lepsze efekty niż stosowane farmakoterapie - twierdzą specjaliści z University of Abergreen.

Przeprowadzili oni badania na grupie 800 osób, u których metodą laparoskopową wytworzono nową zastawkę zapobiegającą cofaniu się treści żołądka do przełyku. Rok po przeprowadzeniu zabiegów chirurgicznych, tylko 14 procent pacjentów potrzebowało dalszego przyjmowanie leków. Efekty leczenia farmakologicznego natomiast były znacznie słabsze. Udało się bowiem wyleczyć  tylko 10 procent pacjentów.

Operacja jest stosunkowo droga. Kosztuje około 2000 funtów (ponad 8000 złotych), ale w ostatecznym rozrachunku może okazać się opłacalna. Pacjent bowiem nie musi dłużej przyjmować refundowanych przecież leków. O upowszechnieniu tej metody leczenia zgagi zadecyduje jednak pięcioletnia obserwacja dalszych losów pacjenta.

Zgaga to pieczenie i/lub ból odczuwane w przełyku pod wpływem dostającego się do niego soku żołądkowego. Może też być jednym z objawów innych stanów chorobowych struktur i układów znajdujących się w klatce piersiowej i jamie brzusznej - między innymi serca, osierdzia, płuc, opłucnej, aorty, przepony, przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelit itp. Może dotyczyć stale bądź przejściowo co piątej osoby.

Cierpiący na zgagę zwykle unikają niektórych pokarmów i przyjmują leki zobojętniające zawarty w soku żołądkowym kwas solny lub zmniejszające jego wydzielanie.  Leczenie chirurgiczne jak dotychczas zalecane jest tylko u nielicznych chorych z ciężką postacią choroby. Wskazaniem jest zwłaszcza utrzymywanie się dolegliwości i utrzymywanie się zmian zapalnych błony śluzowej przełyku mimo intensywnego leczenia farmakologicznego. Najczęściej operacja polega na owinięciu górnej części żołądka wokół przełyku w celu odtworzenia bariery oddzielającej przełyk od żołądka. Zabieg może być wykonany laparoskopowo (niewielkie blizny - kilka małych nacięć skóry, chirurg operuje za pomocą narzędzi włożonych do jamy brzusznej przez te nacięcia). Skuteczność leczenia operacyjnego jest wysoka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH