Najwięcej dzieci trafia do szpitala z powodu zaostrzenia astmy we wrześniu, w 38. tygodniu roku, gdy wracają do szkoły czy przedszkola. Dzieje się tak z powodu stresu, ponownego kontaktu z alergenami i "wakacjom od astmy": odstawieniu przez rodziców leków lub zmniejszeniu ich dawki. Jednak najczęściej objawy astmy nasilają choroby wirusowe.

Astma to najczęstsza przewlekła choroba wieku dziecięcego – w Polsce choruje na nią prawdopodobnie około miliona dzieci – jednak u 75 procent choroba nie zostaje rozpoznana. Tymczasem ciężka, nieleczona astma może być śmiertelnie niebezpieczna.

Astma jest chorobą zapalną o charakterze przewlekłym. W drogach oddechowych gromadzi się śluz, dochodzi do ich skurczu. Główne objawy astmy to kaszel, świsty, duszności, uczucie ciężaru w piersiach, łatwe męczenie się. Często lekarze mylą astmę z zapaleniem oskrzeli, co prowadzi do błędnego leczenia i rozwinięcia się ciężkiej postaci choroby. Ważne objawy to długotrwały nocny kaszel, często nawracające stany zapalne dróg oddechowych, które trwają - pomimo leczenia - ponad 10 dni. Jeśli odstawienie antybiotyków i zastosowanie leków przeciwzapalnych prowadzi do poprawy, wskazuje to na astmę. Dzieci chore na astmę często unikają wysiłku ze względu na duszność - wolą siedzieć przed komputerem lub oglądać telewizję. Bardzo często są zwalniane przez rodziców z lekcji WF - co nie jest dla nich dobre.

Gdy przyczyną zaostrzenia astmy jest infekcja wirusowa, nie należy stosować sterydów – najskuteczniejsze są dostępne w Polsce i objęte ryczałtem leki antyleukotrienowe, takie jak montelukast.

– Chociaż z astmy i alergii wyleczyć się nie da, lekarze i rodzice mogą wspólnie osiągnąć sukces, długotrwały okres remisji objawów choroby, bez konieczności intensywnego leczenia i rezygnacji z normalnego życia dziecka oraz jego rodziny – mówi dr Teresa Marek-Szydłowska z Oddziału Pediatrii i Poradni Pulmunologicznej Szpitala MSWiA w Krakowie.

Nie jest prawdą, że z astmy można wyrosnąć. Rodzice często popełniają błąd, modyfikując na własną rękę schemat leczenia. Na przykład włączają leczenie tylko w okresach zaostrzeń albo nie akceptują faktu, że jest to choroba przewlekła.

Trudno powiedzieć, jaki klimat i otoczenie są dla astmatyka najlepsze.

– Zależy to miedzy innymi od pory roku – mówił prof. Kuna. – Na przykład w USA ulubionym stanem astmatyków jest sucha Arizona. Jednak na wiosnę jest tam w powietrzu tyle pyłków, że astmatycy czują się gorzej niż w Nowym Jorku. Polskie dzieci czują się lepiej wyjeżdżając na wakacje nad morze, ale najwięcej astmatyków jest w Gdańsku – jesienią i zimą wilgoć sprzyja na przykład występowaniu alergenów pleśni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH