LJX/Rynek Zdrowia | 01-03-2013 11:17

Zbierają okulary dla pacjentów misji na Jamajce

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" rozpoczęła Akcję "Czary mary okulary". Akcja jest zbiórką okularów, które trafią na misje.

Okulary mogą być zarówno używane jak i nowe, najlepiej by były to okulary do czytania. O okulary do Fundacji zwrócili się polscy misjonarze, którzy chcieliby pomóc miejscowej ludności.

Pierwsza partia zebranych okularów trafi na misję w Maggotty na Jamajce. Tam koszt zakupu jednej pary okularów waha się w granicach 50 dolarów. Trudno nawet określić ile wynosi średnia pensja w tym rejonie, ponieważ miejscowa ludność utrzymuje się z pracy na roli.

Z wiekiem ludzie widzą coraz słabiej, ale uczą się z tym żyć nie mając pojęcia, że kiedyś mogą zobaczyć z bliska przedmioty, którymi się posługują. Nie widzieć i nagle zobaczyć to dla miejscowych jak czary - stąd nazwa akcji. Okulary dla Jamajczyków dobiorą amerykańscy lekarze okuliści, którzy planują odwiedzić misję latem tego roku.

W misyjnym szpitalu w Maggotty leczą również wolontariusze z Fundacji "Redemptoris Missio". Dwie lekarki wróciły z Jamajki w styczniu tego roku, w drugiej połowie roku znowu planują tam lecieć.

Akcja potrwa do końca maja. Okulary zostaną zabezpieczone, spakowane do paczek, paczki zostaną obszyte płótnem przez wolontariuszy Fundacji i posłane do misje.