Zawód "kierowca karetki" nie istnieje: trzeba być także ratownikiem

Od stycznia 2011 r. kierowcy ambulansów muszą mieć uprawnienia ratowników medycznych.

– Na spotkaniach z pracownikami od dawna mówiliśmy, że w pogotowiu nie ma zawodu kierowcy, trzeba być też ratownikiem. Kto się nie chciał dostosować, musiał zmienić miejsce pracy – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Roman Pałka, dyr. Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Dodaje, że już od 2 lat w zespołach wyjazdowych co najmniej jedna osoba posiada uprawnienia do prowadzenia karetki.

– Mamy zakontraktowanych 67 karetek i nie ma kierowcy, który nie byłby jednocześnie ratownikiem medycznym – dodaje dyrektor.

Problemu kierowców bez uprawnień w zakresie ratownictwa medycznego nie ma także w stolicy. Wszystkich 267 warszawskich kierowców ma uprawnienia ratowników.

Ale nie wszędzie jest tak dobrze.

– W niektórych miastach mogą być w styczniu zwolnienia, bo nie wszyscy kierowcy są ratownikami – mówi Życiu Warszawy Wojciech Werbicki, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

W Poznaniu jest grupa kierowców bez wymaganych uprawnień, zwolnień jednak nie będzie.

– Dojdziemy do nowych standardów w drodze ewolucji – zaznacza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Witold Draber, dyrektor Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, która obsługuje miasto i powiat poznański.

– Kierowcy-ratownicy pracują w zespołach dwuosobowych. Będzie ich w Poznaniu przybywać, bo na jednym etacie można zaoszczędzić rocznie 10 tys. zł – wyjaśnia dyrektor. – Mam teraz 19 zespołów, w tym dwa dwuosobowe. W lutym przybędą kolejne dwa. Docelowo planuję, że 6-8 zespołów będzie się składało się z dwóch osób, przy czym jedna z nich będzie kierowcą – dodaje.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma 31 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 5 zespołów, w których jeżdżą kierowcy bez uprawnień ratowników. Dyrektor Bogdan Kalicki zapewnia, że do połowy przyszłego roku wszyscy będą mieli wymagane kwalifikacje.

– Jesteśmy w trakcie przekwalifikowywania kierowców na ratowników, około 100 osób odbyło odpowiednie szkolenia. Zwolnień nie planujemy, tym bardziej, że prowadzimy także inną działalność, w której nie obowiązują wspomniane wymagania, np. transport sanitarny, przewozy pacjentów na rzecz innych jednostek – mówi nam dyrektor Bogdan Kalicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH