Zamość: przebadali trzystu pacjentów w ramach kursu dla lekarzy

Polska Unia Onkologii i Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne podsumowało akcję bezpłatnych badań ultrasonograficznych przeprowadzonych w marcu w Zamościu, w ramach kampanii "Ciekawość - pierwszy stopień do Zdrowia".

Zmiany ogniskowe w tarczycy wykryto u blisko 200 osób z 300 przebadanych, w sutkach  - u prawie 50 z 200 kobiet. Badania USG pozwoliły wykryć liczne patologie w jamie brzusznej. Pacjenci zostali skierowani na badania kontrolne, w tym biopsje.

Jak oszacował dyrektor Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii Jan Mazur, u prawie 300 pacjentów wykonano około 800 badań, w tym 300 badań jamy brzusznej, 300 badań tarczycy oraz 200 badań sutków u kobiet.

Najwięcej wykrytych zmian dotyczyło tarczycy. Większość pacjentów skierowano na biopsję cienkoigłową. Zmiany ogniskowe w sutkach wykryto u blisko 50 kobiet i część z nich skierowano na biopsję.

- Najtrudniej sklasyfikować wykryte patologie w jamie brzusznej. Wykryto ok.30 przypadków kamicy pęcherzyka żółciowego, kilka polipów pęcherzyka żółciowego, kilkanaście przypadków kamicy nerkowej, około 50 przypadków stłuszczenia wątroby, około 30 zmian ogniskowych w wątrobie takich jak torbiele, naczyniaki i inne - do weryfikacji w tomografii komputerowej, około 50 torbieli nerek i kilka przypadków przewlekłego zapalenia trzustki - wyliczył dyrektor Mazur.

Badania wykonano podczas kursu dla lekarzy organizowanego przez Roztoczańską Szkołę Ultrasonografii pod nadzorem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii rozpoczęła działalność w styczniu 1999 r. Wykonywania różnych rodzajów badań USG tkanek i narządów, a także ich właściwego opisywania i dokumentowania, uczą się tu zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.

Kierownikami naukowymi kursów i wykładowcami są specjaliści uznani za autorytety w poszczególnych zastosowaniach ultrasonografii we współczesnej diagnostyce medycznej, mające również doświadczenie w dydaktyce.
 
Podczas zajęć praktycznych lekarze dysponują 10 - 12 aparatami USG. Zasadą jest, że pacjenci nie płacą za udział w projekcie, wszelkie badania wykonywane są bezpłatnie, a osoby ze zdiagnozowanymi zmianami kierowani są na dalsze badania specjalistyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH