Zakopane: mają stację odbioru transmisji diagnostycznego EKG

W Szpitalu Powiatowym im. dr. Tytusa Chałbińskiego w Zakopanem została zainstalowana, czwarta w województwie, stacja do odbioru transmisji diagnostycznego EKG.

Wcześniej System LIFENET, który daje możliwość rozpoznania zawału serca już w domu pacjenta, został wdrożony w Chrzanowie, Krakowie i Nowym Targu.

System umożliwia zespołowi pogotowia ratunkowego wykonanie EKG chorej osoby, a następnie za pomocą modemu podłączonego do defibrylatora przesyłanie jego zapisu do szpitala, właśnie do Medycznej Stacji Odbiorczej. Tam, dyżurujący w pracowni hemodynamicznej, kardiolog ocenia kondycję pacjenta i podejmuje decyzję o tym, gdzie powinien trafić. Chorzy, których stan jest poważny, kierowani są bezpośrednio na angioplastykę.

Rozwiązanie to pozwala na bezpośredni transport pacjenta do ośrodka specjalistycznego, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym. Z kolei ośrodek specjalistyczny, otrzymując z wyprzedzeniem szczegółowe informacje o stanie pacjenta, jest w stanie lepiej się przygotować na jego przyjęcie.

Jak podkreśla Ali Issa Darwich, ordynator Powiatowego Szpitala w Zakopanem, pracujący w systemie LIFENET ratownicy i lekarze często mają specjalne, przekazane przez kardiologów leki, które zazwyczaj są podawane dopiero tuż przed zabiegiem.

- Podanie ich wcześniej (już w domu pacjenta) na specjalne polecenie lekarza kardiologa, po obejrzeniu przekazu telemedycznego, znacznie zwiększa szanse na sukces zabiegu angioplastycznego - wskazuje ordynator.

System teletransmisji ratunkowej LIFENET działa już w prawie we wszystkich województwach w Polsce. W całodobowym trybie pracuje ponad 70 Medycznych Stacji Odbiorczych, najwięcej na Mazowszu i Śląsku. Ich liczba ciągle wzrasta. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH