Zachodniopomorskie: więcej zakażonych HIV i chorych na AIDS

Ponad 40 nowych przypadków HIV i 24 AIDS wykryto od początku roku w województwie zachodniopomorskim.

Liczba wykrytych od początku b.r. nowych przypadków zakażenia HIV i chorych na AIDS jest wyższa, niż w ciągu całego 2010 r. - informuje Gazeta.pl.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego uznaje te dane za niepokojące, jednak przypomina, że wiedza o zagrożeniu zakażeniem drogą kontaktów seksualnych jest coraz większa. Co za tym idzie więcej ludzi decyduje się na badania.

Potwiedzają tą tezę dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Dotychczas badało się tam rocznie średnio do tysiąca osób. Tymczasem tylko w pierwszym półroczu tego roku skontrolowało się blisko 700.

Jak pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny przewidują, że w 2011 roku po raz pierwszy liczba Polaków zakażonych w całym kraju wirusem HIV może przekroczyć 1000.

Z danych Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że od 1985 roku, czyli od początku wybuchu epidemii HIV w naszym kraju, zarejestrowano ponad 14 tys. zakażeń. Ale wszystkich osób z wirusem HIV jest znacznie więcej. Eksperci oceniają, że zakażonych może być 25-35 tys. Polaków.

Większość z nich o tym nie wie, bo nie poddało się badaniom na obecność tego zarazka we krwi i nie ma jeszcze żadnych objawów AIDS.

Według prof. Andrzeja Gładysza z Akademii Medycznej we Wrocławiu, Polacy nie badają się w kierunku wirusa, nawet jeśli zdarzył im się ryzykowny kontakt seksualny. Jego zdaniem, efekt jest taki, że stopniowo zwiększa się tempo w jakim wykrywa się w naszym kraju zakażenia wirusem HIV.

O ile w 2010 r. tylko w dwóch punktach prowadzonych w Warszawie przez Fundację Edukacji Społecznej wykryto w ciągu całego roku 37 zakażeń, to w tym roku - do połowy września - już 50.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przestrzega, że zmienia się populacja osób zakażonych. O ile przed ponad 25 laty, gdy wykryto pierwsze przypadki AIDS w Polsce, zakażali się głównie narkomani używający narkotyków dożylnych, to dziś wirus HIV rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakty seksualne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH