Zachodniopomorskie: tam pobiera się najwięcej narządów do przeszczepień

W poniedziałek (11 października) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie zostanie podpisany list intencyjny dotyczący programu "Partnerstwo dla Transplantacji"

List podpiszą m.in.: wojewoda zachodniopomorski, marszałek województwa zachodniopomorskiego, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltranspalant”, prezydenci miast: Szczecina, Koszalina, Świnoujścia.

– Chcemy promować ideę transplantologii poprzez znanych sportowców, by swoim autorytetem wspierali program – mówi Marcin Zydorowicz, wojewoda zachodniopomorski. – Podpisanie listu intencyjnego to dopiero początek naszych działań. Mam nadzieję, że trafimy z ideą transplantologii do jak najszerszej liczby osób.

 – Zachodniopomorskie jest regionem znajdującym się na pierwszym miejscu w Polsce oraz porównywalnym z wiodącymi w tej statystyce regionami Europy w dziedzinie pozyskiwania narządów do transplantacji – mówi dr n. med. Krzysztof Pabisiak, koordynator ds. transplantacji w woj. zachodniopomorskim.

W ciągu 30 lat w szczecińskich ośrodkach wykonano ponad 2000 transplantacji nerki oraz ponad 400 transplantacji wątroby. Na pierwszym miejscu w rankingu szpitali, w których pobiera się najwięcej narządów w Polsce, znalazł się Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Program „Partnerstwo dla Transplantacji” został zainicjowany przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej jako odpowiedź na bardzo niską liczbę przeszczepianych narządów w skali kraju. Jego cele w województwie zachodniopomorskim to: rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych oraz zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych.

W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie narządów od osoby, u której stwierdzono śmierć mózgu.

– Oznacza to, że każda osoba może być dawcą, jeśli nie wyraziła sprzeciwu za życia na pobranie narządów w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów lub nie podpisała własnoręcznie sprzeciwu na pobranie narządów – tłumaczy Krzysztof Pabisiak. 

Niezależnie od przepisów prawnych wiele osób pragnie za życia wyrazić chęć niesienia pomocy chorym potrzebującym przeszczepów. Umożliwia to podpisanie oświadczenia woli, które należy nosić przy sobie razem z dokumentami. Od poniedziałku oświadczenia będą dostępne w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim oraz w Urzędzie Marszałkowskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH