Zabrze: tu serca przeszczepiają już od ćwierć wieku...

5 listopada jest datą szczególną w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Właśnie w tym dniu, 25 lat temu, wówczas jeszcze w zabrzańskim Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii, Zbigniew Religa, w asyście między innymi Andrzeja Bochenka i Mariana Zembali, dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce.

W taki oto sposób rozpoczął się w Polsce program transplantacji serca. Biorcą pierwszego był Józef Krawczyk z Krzepic, chory z nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu. Po operacji odzyskał przytomność, żył, rozmawiał z lekarzami...

Jezu... ja...żyję!
– Wszyscy, którzy brali udział w tej operacji pamiętamy naszą radość po wybudzeniu pacjenta. Powiedział: – O Jezu... ja żyję! Kazał nam się kilkakrotnie szczypać żeby uwierzyć, że to wszystko prawda. Niestety pacjent zmarł w ósmej dobie po operacji. W piątej dobie straciliśmy z nim kontakt, pojawiły się ciężkie zaburzenia krzepnięcia, niewydolność nerek.. Wtedy nie byliśmy w stanie tego opanować – wspomina prof. Marian Zembala, dzisiaj znany kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Trzy tygodnie później lekarze przystąpili do kolejnego przeszczepu, u młodego pacjenta z Wrocławia. Po przeszczepie funkcjonował normalnie. Jego życie było świadectwem pokonywania kolejnych barier w transplantacjach serca.

Szóste miejsce w Europie
Przez 25 lat wykonano w zabrzańskim ośrodku prawie 28 tys. operacji serca w krążeniu pozaustrojowym. Znaczący wzrost liczby operacji nastąpił wraz z reformą ochrony zdrowia. O ile w latach 1997-98 wykonywano rocznie około tysiąca operacji, to w 1999 roku chirurdzy przeprowadzili ich już ponad 1350. Potem co roku – prawie 1800. W minionym roku takich operacji wykonano 1762.

Profesor Marian Zembala wykorzystując okazję, jaką była w czwartek (4 listopada) konferencja z okazji jubileuszu SCCS, podziękował wszystkim pracownikom i współpracownikom Centrum, którzy tworzyli historię tego ośrodka.

– Historia SCCS, która rozpoczęła się przed 25 laty, to dzieje silnego ośrodka transplantacyjnego, klasyfikowanego na szóstym miejscu w Europie. Obecnie nie ma na świecie zabiegu z zakresu kardiochirurgii, transplantacji serca u dzieci i dorosłych, który nie byłby wykonywany w Zabrzu – mówił z dumą profesor Zembala.

Hołd profesora dla profesora
Profesor wspominał też swojego dawnego mistrza.

– Nie byłoby jednak ośrodka w Zabrzu gdyby nie profesor Religa i jego determinacja w dążeniu do celu. Bez niego i bez wielkiego wysiłku wszystkich ludzi, związanych z Centrum, ich mądrości i przyjaźni nie byłoby tego, co dokonaliśmy przez te 25 lat. Jest wielką przyjemnością pracować w gronie przyjaciół, którzy mają ambicje i wielkie możliwości – podkreślił dyrektor SCCS.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH