Zabrze: spotkanie transplantologów i pacjentów po przeszczepach Prof. Marian Zembala, dyrektor SCCS w Zabrzu Fot. PTWP

W wigilię Dnia Transplantacji, który obchodzony jest 26 stycznia, w Śląskim Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu odbyło się spotkanie śląskich zespołów transplantacyjnych oraz osób po przeszczepach.

Uroczystość stała się także okazją do przypomnienia o 50-leciu polskiej transplantologii, której początek datuje się na 26 stycznia 1966 r. Zespół I Kliniki Chirurgicznej i I Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jana Nielubowicza i prof. Tadeusza Orłowskiego przeprowadził wówczas pierwszą udaną transplantację nerki.

Od tego czasu w Polsce przeszczepiono nerkę u 27 tys. osób. Niestety, co trzeci oczekujący umrze nie doczekawszy się przeszczepienia. Głównym problemem jest brak  dawców.

Jak podkreślał prof. Marian Zembala, dyrektor SCCS, transplantologia jak mało która dziedzina  medycyny jest działaniem zespołowym, poczynając od koordynatorów transplantacyjnych, pielęgniarek, po lekarzy opieki przedoperacyjnej, około- i pooperacyjnej. Profesor zwracał również uwagę na ogromną rolę odgrywaną w propagowaniu idei transplantologii przez osoby po przeszczepach.

Podkreślał także znaczenie wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w trakcie XII Sympozjum Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego w Warszawie, podpisania przez niego publicznie oświadczenia woli o pobraniu narządów w przypadku śmierci oraz apelu do Polaków o rozważenie udzielenia takiej zgody.

- To bardzo ważny i potrzebny gest, zwłaszcza w sytuacji, gdy pojawiają się w Polsce doniesienia kwestionujące zasadność mówienia o śmierci mózgu. Stanowisko pierwszej osoby w państwie przecina te pseudonaukowe opinie - zaznaczył prof. Zembala.

Przy okazji wspomnień o istotnych, przełomowych momentach w historii transplantologii, w trakcie spotkania mówiono także o perspektywach zabrzańskiego ośrodka. Od początku istnienia SCCS, tj. w latach 1985-2015, przeprowadzono tu 37 714 operacji serca, a wynik 14 przeszczepień płuc, jaki odnotowano w ubiegłym roku w SCCS, jest porównywalny z innymi, światowymi ośrodkami transplantacyjnymi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH