Zabrze: siódmy rajd rowerowy pacjentów po transplantacji

Czternastoosobowa grupa pacjentów po transplantacji serca lub nerki oraz trzynaście innych osób wyruszyło w piątek (8 czerwca) z Zabrza na trasę dwudniowego rajdu rowerowego do Krakowa, zorganizowanego po raz siódmy pod hasłem "Na rowerze dbasz o zdrowie".

Doroczny rajd jest elementem kampanii na rzecz propagowania transplantacji organów jako skutecznej metody ratowania życia. Ma pomagać w przekonywaniu społeczeństwa do przełamywania barier związanych z pobieraniem narządów od zmarłych dawców. Uczestnicy rajdu chcą też propagować zdrowy tryb życia i udowodnić, że po przeszczepie nadal można być aktywnym.

Rowerzyści wyruszyli w piątek rano sprzed Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie przed kilkoma laty byli operowani. Odprowadzali ich bliscy i pracownicy zabrzańskiego szpitala.

Najstarszym uczestnikiem rajdu "składaków" - jak z przymrużeniem oka sami siebie nazywają - jest 20-latek. Nie chodzi jednak o wiek, a o czas, jaki upłynął od przeszczepu serca. Najmłodszy pod względem "stażu" po przeszczepie to 18-latek, który ma za sobą dwa lata "drugiego życia". W rajdzie uczestniczą też dwie pacjentki po przeszczepach nerki.

Uczestnicy rajdu mają do pokonania około 130 km. Pierwszego dnia przejadą trasę z Zabrza do Imbramowic i Trzyciąża k. Wolbromia, gdzie w miejscowej stadninie przygotowano dla nich hipoterapię, a także ognisko i wieczorną biesiadę. Po drodze, w Dąbrowie Górniczej, wezmą udział w happeningu poświęconym transplantologii.

Drugiego dnia rowerzyści przejadą m.in. przez tereny Ojcowskiego Parku Narodowego do Krakowa. Tam przenocują i następnego dnia, w niedzielę rano uroczyście wjadą na krakowski Rynek, gdzie odbywają się Ogólnopolskie Dni Integracji "Zwyciężać mimo wszystko". Będą wręczać ulotki promujące transplantację oraz druki oświadczenia woli dawcy narządów.

Rajd ma siedmioletnią tradycję, a od dwóch lat organizowany jest w nieco innej formule - jako Przygoda Rowerowa. Stałym mottem przedsięwzięcia są słowa Jana Pawła II dotyczące transplantologii: "Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów".

W drodze rowerzystom towarzyszą furgonetki z zabezpieczeniem technicznym i nagłośnieniem oraz niewielki autobus, którym podróżuje m.in. ekipa lekarska. Nad zdrowiem uczestników rajdu czuwa zespół medyczny kierowany przez dr Joannę Śliwkę.

Pierwszego przeszczepu serca dokonano w Zabrzu ponad 26,5 roku temu. Od tego czasu w tym ośrodku wykonano operacje serca w krążeniu pozaustrojowym u blisko 30 tys. chorych. Liczba pacjentów, którzy przeszli tam transplantacje serca, pojedynczego płuca, obu płuc, serca i płuc oraz serca i nerek zbliża się do tysiąca. W tej grupie jest blisko 70 dzieci.

Organizatorami dorocznego rajdu rowerowego z Zabrza do Krakowa są Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu i działająca przy tym ośrodku fundacja. Wśród uczestników są m.in. członkowie Stowarzyszenia Transplantacji Serca, zrzeszającego okołó 250 osób po transplantacji, a także ludzie, którzy oczekują na przeszczep lub chcą działać na rzecz rozwoju transplantologii w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH