Zabrze: ratownicy WPR uratowali kobietę w stanie głębokiej hipotermii U pacjentki ze skrajnym wychłodzeniem organizmu ratownicy z WPS zastosowali przewidziane na taką okoliczność procedury ratunkowe. Fot. Archiwum

Ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach uratowali od śmierci kobietę będącą w stanie głębokiej hipotermii. Podczas akcji zastosowano przewidziane dla takich zdarzeń procedury ratunkowe.

W środę (20 stycznia) po godz. 8. rano ratownicy WPR zostali wezwani na teren ogródków działkowych w Zabrzu. U leżącej tam kobiety w wieku ok. 45 lat stwierdzili nagłe zatrzymanie krążenia, w dalszej części badania stwierdzono skrajne wychłodzenie organizmu. W akcji ratowniczej zastosowano przewidziane na taką okoliczność procedury ratunkowe. Po przywróceniu krążenia pacjentka została przewieziona do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Zasady akcji ratowniczych w przypadkach głębokiej hipotermii są określone w naszych wewnętrznych procedurach oraz planie działań ratowniczych dla województwa śląskiego - wyjaśnia Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Tłumaczy, że ratownicy w celu rozpoznania głębokiej hipotermii, dokonują pomiaru temperatury wewnątrz ciała pacjenta. Niezależnie od działań przywracających krążenie, pacjent musi zostać ogrzany. Jest następnie przewożony do jednej z placówek szpitalnych przygotowanych do leczenia właśnie takich przypadków, gdzie zostaje podłączony do aparatury zapewniającej krążenie pozaustrojowe.

Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne stanowi, że w województwie śląskim cztery szpitale są wyznaczone do leczenia pacjentów w stanie głębokiej hipotermii. Oprócz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu są to Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie oraz Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Bielsku-Białej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH