Zabrze: msza św. w rocznicę śmierci prof. Religi Prof. Religę wspominał m. in. dr Jan Sarna, dyrektor zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

W niedzielę w zabrzańskim kościele pod wezwaniem św. Anny została odprawiona msza św. w intencji profesora Zbigniewa Religi.

Uczestniczyli w niej przyjaciele, uczniowie, współpracownicy i mieszkańcy Zabrza. W poniedziałek (8 marca) mija pierwsza rocznica śmierci wielkiego kardiochirurga.

We mszy świętej uczestniczyła żona profesora, Anna Religa. Jak mówiła, ból po odejściu męża wciąż jest taki jak przed rokiem, a każdy przyjazd do Zabrza jest dla niej bardzo wzruszający.

– Staram się być tu jak najczęściej, bo czuję, że mam tu mnóstwo przyjaciół – powiedziała po mszy żona profesora.

Dyrektor zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) dr Jan Sarna wskazał, że przykład profesora Religi pokazuje, że jednak niektórzy ludzie są niezastąpieni.

– Bywają takie sytuacje, takie dni, kiedy okazuje się, że bardzo nam go brakuje, i nie chodzi tu o codzienność, ale o sytuacje nadzwyczajne – wyjaśnił Sarna, który należał do grona wieloletnich przyjaciół i współpracowników Religi.

Podczas mszy odczytano list wystosowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zaznaczył on, że Religa był wyjątkowym politykiem, lekarzem i zabrzaninem. O osiągnięciach prof. Religi pamiętają tysiące serc, które wciąż biją dzięki niemu – przypomniał prezydent w liście.

Profesor Religa zmarł 8 marca 2009 r. po długiej walce z ciężką chorobą. Był założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, wieloletnim Przewodniczącym Rady Fundacji. Był nauczycielem wielu lekarzy i twórcą programu transplantacji serca w Polsce. Jego wychowankami są czołowi polscy kardiochirurdzy.

Chociaż ostatnie lata życia spędził w Warszawie, to jego największe sukcesy zawodowe związane są z Zabrzem. Tu 15 sierpnia 1985 r. przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później – pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W 1988 r. z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej. Zainicjował programy: polskie sztuczne serce, robot chirurgiczny, zastawka autologiczna. Przyczynił się do ustanowienia rządowego Programu Wieloletniego na lata 2007 - 2011 pod nazwą „Polskie Sztuczne Serce”. W ostatnich latach był posłem klubu PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH