Zabiegi bariatryczne w Polsce stają się popularne wśród cudzoziemców Poszerza się lista usług medycznych, z których chcą korzystać w Polsce pacjenci z innych krajów; FOT. PTWP

Bariatria dołączyła do stomatologii, chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej i ortopedii - świadczonych u nas usług medycznych, które od lat cieszą się uznaniem zagranicznych pacjentów. Cudzoziemcy, najczęściej z Europy Zachodniej, chwalą nie tylko ceny zabiegów, ale też polskich specjalistów, nowoczesne ośrodki i dobrą organizację leczenia.

Według aktualnych szacunków w Europie, liczącej 745 milionów mieszkańców, na otyłość choruje 23 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn. Światowa Organizacja Zdrowia nazywa otyłość jednym z największych wyzwań dla zdrowia publicznego XXI wieku - organizacyjnych i finansowych.

Otyłość kosztuje Europę 70 mld euro rocznie. To wydatki nie tylko na opiekę zdrowotną osób chorych na otyłość, ale i leczenie chorób współwystępujących, i wsparcie socjalne dla osób, które z powodu otyłości nie mogą pracować.

Chirurdzy, diabetolodzy i interniści podkreślają, że najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości i jej powikłań, w tym cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego jest chirurgia bariatryczna. Ta korzystna dla chorych na otyłość metoda leczenia doczekała również ekonomicznego uznania.

Korzyści zostały wyliczone
Amerykańskie dane, przytoczone przez prof. Rafała Paluszkiewicza z Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby WUM na jednym ze spotkań poświęconym korzyściom płynącym z bariatrii, wskazują, że leczenie pacjenta z otyłością jest o 42 proc. droższe niż leczenie osoby o prawidłowej masie ciała. Z drugiej strony już w drugim roku po operacji bariatrycznej wykonanej u pacjenta z BMI 35 i cukrzycą wydatki na jego leczenie spadają o 34 proc., a w trzecim roku - o 70 proc. Potwierdzają to również dane europejskie.

Świadomość korzyści płynących z chirurgicznego leczenia otyłości jest na Zachodzie znana, ale niekoniecznie powszechnie dostępna - ze względu na koszty. Pacjenci, których nie stać na operację w swoim kraju lub nie chcą na nią czekać, szukają pomocy zagranicą, np. w Polsce.

W materiałach promocyjnych jednej z klinik w województwie śląskim Liliana ze Szwecji opowiada, że przyjechała do Polski na gastric sleeve, czyli zmniejszenie żołądka. W swoim kraju miała zbyt niskie BMI, by skorzystać ze operacji refundowanej przez państwo. Zdecydowała się na prywatną usługę w Polsce, bo tu jest dużo taniej. Skorzystała z polskiego pośrednika z branży turystyki medycznej, którego znalazła w internecie. Wybrała klinikę w Katowicach.

Do kliniki przyleciała w niedzielę, w poniedziałek i wtorek przeszła badania i konsultacje. W środę po południu miała zabieg, w piątek została wypisana i zakwaterowana w pokoju hotelowym w klinice, w sobotę - trzy dni po zabiegu - wróciła do swojego kraju. Chwali opiekę i profesjonalizm. Szwedka jest jedną z powiększającej się grupy zagranicznych pacjentów, którzy korzystają z chirurgicznego leczenia otyłości w Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH